Klasyka XX-wiecznej literatury grozy

Klasyka XX-wiecznej literatury grozy
 Klasyka XX-wiecznej literatury grozy –
Opowieści o koszmarze i makabrze H. P. Lovecrafta

5 lutego nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwo ukażą się Opowieści o koszmarze i makabrze mistrza literatury grozy.
Jego wielbiciele mogą spodziewać się też kolejnych książek, bowiem wydawnictwo Zysk przygotowuje zbiór pt. Sny o terrorze i śmierci oraz 2 tomowe wydanie najlepszych opowiadań, opatrzonych wstępem i  przypisami S. Joshiego i P. Cannona.

„Najstarszym i najsilniejszym uczuciem znanym ludzkości jest strach.
A najstarszy i najsilniejszy rodzaj strachu to strach przed nieznanym”.

Oto książka, którą prawdziwi fani powieści grozy muszą mieć! Szesnaście najbardziej przerażających opowiadań, m.in.:
Zew Cthulhu – Pierwsza opowieść z osławionej mitologii Cthulhu – tajemnicza istota spłodzona wśród gwiazd zagraża całej ludzkości.
Koszmar w Dunwich – Pragnienie dopełnienia bluźnierczego rytuału prowadzi opętanego złem człowieka do poszukiwań legendarnego Necronomiconu.
Kolor z przestworzy – Koszmarna przemiana człowieka w potwora.
Widmo nad Innsmouth – Wyrastająca z głębin morskich niewypowiedziana groza pochłania spokojne miasteczko w Nowej Anglii.

„H.P. Lovecraft pozostaje niedoścignionym twórcą klasycznej opowieści grozy”.

Stephen King

H.P. Lovecraft (1890-1937) urodził się w Providence, gdzie spędził niemal większość życia. Utwory publikował głównie w biuletynach organizacji pisarzy- amatorów i niskonakładowych czasopismach miłośników fantastyki. Jego dzieła zyskały popularność dopiero w latach 50 i 60, kiedy zostały obwołane rewelacją literacką przez część krytyki amerykańskiej i europejskiej, pociągając lawinę naśladownictw. Prekursor fantastyki naukowej, interesował się również kultami i obrzędami religijnymi. W swych utworach, których akcja osadzona była głównie w Nowej Anglii, łączył znajomość realiów kulturowych i geograficznych danego regionu z własną wizją pradziejów Ziemi. Najsłynniejsze jego utwory składają się na tzw. „cykl Cthulhu” i należą do nich m.in. Zew Cthulhu, Koszmar w Dunwich, Widmo nad Innsmouth, W górach szaleństwa, a także Przypadek Charlesa Dextera Warda. Obecnie Howard Philips Lovecraft jest powszechnie uznawany za XX- wiecznego klasyka literatury grozy.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.