III tom trylogii Przypadków księdza Grosera już w sprzedaży

III tom trylogii Przypadków księdza Grosera już w sprzedaży
III tom trylogii Przypadków księdza Grosera już w sprzedaży
 
20 listopada nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwo w koedycji z wydawnictwem W drodze ukazała się trzecia część trylogii Przypadków księdza Grosera autorstwa Jana Grzegorczyka.
Cudze pole jest brawurowym zwieńczeniem historii księdza Wacława, poszukiwacza i wędrowca, którym może być każdy z nas. 
 
 


TOM I

Akcja tej wyjątkowej powieści z kluczem rozgrywa się na tle wydarzeń z lat 2001-2002, ataku terrorystycznego na Nowy Jork, sprawy arcybiskupa Paetza czy sporów o Radio Maryja. Bohater powieści, ksiądz-pisarz wierny swojemu podwójnemu powołaniu, na własnej skórze doświadcza prawdy przysłowia: „Słowo napisane – nieszczęście zasiane”.

Powieść łamie tabu, jakim jest życie prywatne księdza, pokazuje różnorodność  postaw polskiego duchowieństwa. Jan Grzegorczyk ukazuje w przejmujący sposób prawdę, że grzech i cnota są rozmieszczone równomiernie w całym społeczeństwie. Granice dobra i zła nie biegną granicami stanu duchownego i świeckiego, ale w sercu każdego człowieka.

Choć bohaterem głównym książki jest ksiądz, rozdarcia, pasje, marzenia, które się nim kłębią są udziałem każdego z nas.

TOM II

Ksiądz Groser wraca z wygnania we Francji. Wiele miesięcy spędził w Prowansji w klasztorze trapistów. Obrabiając tam pole lawendy, odnalazł kamień w kształcie serca, odmieniający jego życie.  Biskup powierza mu zadanie, do którego na pozór całkowicie się nie nadaje. Z księdza pisarza ma przeistoczyć się w księdza budowniczego. Jego przyszli parafianie, to bezdomni, margines, a także śmietanka społeczna z osiedla Lepsze czasy”. Groser wie, że Kościół jest prawdziwy, gdy jego obrzeża, manowce stają się centrum. Ale nie wszyscy się z tym godzą i będą próbowali go zmusić do rezygnacji.

TOM III

Czy kapłaństwo jest pracą na cudzym polu, a jeśli tak, to czy może ona dać człowiekowi miłość, poczucie sensu?
Czy ksiądz Wacław stanie pośród księży, dla których sutanna staje się pancerzem nie do udźwignięcia, a celibat niczemu nie służącym anachronizmem? Czy dręczony przeciwnościami, które fundują mu bliscy i wrogowie podda się i poszuka szczęścia w miłości do kobiety i założeniu własnego domu?

Jan Grzegorczyk (ur. 1959 r.) — pisarz, publicysta, tłumacz, autor scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych, felietonista „Przeglądu Sportowego”. Wydał m.in. takie książki jak „Każda dusza to inny świat”, „Góra albo jak wyżebrać niebo i człowieka” , „Skrawek nieba”(wraz z ojcem Janem Górą), „Ryba to znaczy Chrystus”. „Dziurawy kajak i Boże Miłosierdzie”. „Adieu” oraz „Trufle” – dwa pierwsze tomy „Przypadków księdza Grosera” – książki ukazujące życie kleru i społeczeństwa katolickiego przełamały tabu i stały się bestsellerami wydawniczymi. W 2006 roku ukazało się jego „Niebo dla akrobaty” – opowiadania umiejscowione w rzeczywistości hospicyjnej nazwane przez jednego z krytyków dekalogiem nadziei. Jan Grzegorczyk sięga często po tematy trudne i tworzy z nich książki popularne. Bliska jest mu myśl Rene Chateaubrianda wyrażona w „Geniuszu chrześcijaństwa” – „Pisz tekst religijny tak, aby młodzieniec niedowiarek, chłonął go jak gorszącą powieść”.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.