"Księża wobec bezpieki" nagrodzeni

"Księża wobec bezpieki" nagrodzeni
Książka Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej autorstwa ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego otrzymała Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. Wyróżnienie zostało przyznane po raz szósty.

Książka ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego to efekt prowadzonych przez autora w archiwach IPN badań dotyczących inwigilacji krakowskiego Kościoła przez UB i SB. Jej celem jest opisanie i zrozumienie postaw duchowieństwa katolickiego wobec działań komunistycznej bezpieki. Działania te były różne w różnych okresach PRL-u. Od zastraszania, gróźb czy szantażu przechodzono do metod bardziej subtelnych, próbując wciągać duchownych we współpracę poprzez rozmowy, perswazję, obietnice rozmaitych życiowych udogodnień. Zdecydowana większość księży potrafiła oprzeć się zarówno zastraszaniu, jak i pokusom. Wśród tych, którzy wyrazili zgodę na współpracę, wielu potrafiło ją po jakimś czasie zerwać.

Książka niewątpliwie uporządkuje toczące się od wielu miesięcy dyskusje na temat tzw. lustracji duchownych. Jest to mocny głos badacza i jednocześnie świadka, który poszukuje prawdy o tamtych trudnych czasach.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.