XIII Targi Wydawców Katolickich

XIII Targi Wydawców Katolickich
XIII Targi Wydawców Katolickich

Już niespełna dwa tygodnie dzielą nas od rozpoczęcia XIII Targów Wydawców Katolickich. Impreza odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia na warszawskich Stegnach. W tym roku do Warszawy przybędzie ponad 80 polskich wystawców. Wśród nich oficyny bardzo  znane i zasłużone: ZNAK, Pallottinum, W drodze, Wydawnictwo WAM, Księgarnia św. Jacka czy choćby Instytut Wydawniczy PAX, ale i zupełnie ‘młode’, jak Rhetos z Warszawy czy Serafin z Krakowa. Nadto – podobnie jak w latach poprzednich – przyjadą wydawcy z zagranicy. Z Watykanu – tradycyjnie już Libreria Editrice Vaticana, z Włoch – Edizioni San Paolo, z Francji – Sarment Edition de Jubile oraz Presses de la Renaissance.

Gościem Honorowym Targów organizowanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich oraz Wydawnictwo Księży Marianów MIC będą wydawcy katoliccy z Niemiec, Austrii i Szwajcarii zrzeszeni w Katolischer Medienverband [Stowarzyszenie Mediów Katolickich]. Swoją ofertę prezentować będą m.in.: Patmos, Herder, Tyrolia czy niemiecki Weltbild. To ledwie te najbardziej znane spośród 18 domów wydawniczych, których książki zobaczymy podczas tych trzech targowych dni.

Patronat honorowy nad XIII TWK objęli m.in. Prezydent RP – prof. Lech Kaczyński i Prymas Polski – kard. Józef Glemp.

Kalendarz imprez targowych staje się z roku na rok coraz bardziej interesujący. W tym roku w trakcie spotkań panelowych poruszane będą problemy, którymi jako społeczeństwo żyjemy już od tygodni. Nic też nie wskazuje, że dyskusje o nich choć nieco osłabną. I tak w pierwszym dniu Targów odbędzie się panel: ‘Prawo człowieka do życia i śmierci’, przywołujący problem eutanazji. Punktem wyjścia dyskusji, w której weźmie udział m.in. Marek Jurek, Marszałek Sejmu
RP, będzie książka Wojciecha Bołoza – Bioetyka i prawa człowieka. Nieco
później dojdzie do debaty: ‘Kościół PRL – blaski i cienie’. Spierać się będą m.in.: Jan Żaryn, Marek Lasota oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, a całość poprowadzi Antoni Dudek z IPN-u. Nie braknie też spotkań dotyczących re-definiowania roli kobiety. Emocje z pewnością wzbudzi więc panel: ‘Duchowa przepaść – silna kobieta, słaby mężczyzna?’ przygotowywany przez Wydawnictwo W drodze. W sobotę ‘padnie’ może już ostatnie katolickie tabu. Dojdzie bowiem do dyskusji: ‘Odejścia z kapłaństwa… i powroty’ z udziałem ks. abpa Kazimierza Nycza, ks. Pawła Naumowicza MIC, o. Józefa Augustyna SJ i ks. Mirosława Cholewy. W niedzielę zaś równie ‘mocna’ debata: ‘W jaki sposób mówić o Bogu po «śmierci Boga»’ z udziałem Dariusza Karłowicza, Pawła Lisieckiego oraz Grzegorza Górnego.

W pierwszym dniu Targów, 13 kwietnia, ogłoszeni zostaną laureaci Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2007. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi dzień później, czemu towarzyszyć będzie koncert muzyki sakralnej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ‘Śląsk’ im. Stanisława Hadyny.

Dnia 11 kwietnia, w środę, w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski [Skwer Kard. Wyszyńskiego 6] odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Zostaną wówczas ogłoszone nazwiska dziennikarzy wyróżnionych Nagrodą MAŁEGO FENIKSA 2007 za promowanie książki katolickiej w mediach.

Wszelkie informacje dotyczące XIII Targów Wydawców Katolickich dostępne są na stronie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich pod adresem: swk.pl.

Krzysztof R. Jaśkiewicz
[rzecznik prasowy XIII TWK]

Kategorie: Religia, Targi krajowe

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.