Najnowsza książka Ryszarda Kapuścińskiego

Najnowsza książka Ryszarda Kapuścińskiego
Wszystko, o czym piszę, właśnie się dzieje, jest w trakcie stawania się, i na dobrą sprawę nikt nie powie na sto procent, jaki będzie finał. Myślę jednak, że tylko takie tematy są ważne.                                                                      Ryszard Kapuściński
 
 
 
Ryszard Kapuściński był nie tylko wielkim podróżnikiem, dziennikarzem i pisarzem. Był także historykiem i jego spojrzenie na świat jest pogłębione o historyczną refleksję. 23 marca na półkach w księgarniach pojawi się książka Ryszarda Kapuścińskiego Rwący nurt historii. Zapiski o XX i XXI wieku. Jest to zbiór wypowiedzi i zapisków na temat globalizacji i kultur regionalnych, historii i współczesności, która na naszych oczach staje się historią. Ryszard Kapuściński rozkłada przed czytelnikiem swoją mapę świata i opowiada o Afryce, Ameryce Łacińskiej, Europie, Rosji i świecie islamu.
 
Zacznijmy od tego, że większość swego życia zawodowego poświęciłem obserwacji stawania się historii drugiej połowy dwudziestego wieku. I to stawanie się historii, narodziny Trzeciego Świata i w ogóle narodziny nowego świata, szalenie mnie pasjonowało. Zdawałem sobie sprawę z tego, że przestaje istnieć mapa starego świata i powstaje na moich oczach mapa nowego. Byłem więc świadkiem rzeczy niezwykłych i zacząłem się fascynować zarysami tej nowej mapy.                                        (fragment książki)

Wyboru tekstów Ryszarda Kapuścińskiego dokonała Krystyna Strączek, która współpracowała z Autorem już przy powstawaniu Autoportretu reportera (Znak, 2003). Sam Ryszard Kapuściński pracował nad ta książkę na krótko przed śmiercią. W książce znajdą się niepublikowane wcześniej fotografie wykonane przez Autora w czasie jego licznych podróży.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.