Polska z nieba – niezwykła nowość Pascala

Polska  z nieba – niezwykła nowość Pascala
Polska  z nieba – niezwykła nowość Pascala 
 
logo   Polska z nieba
Marek Ostrowski Jerzy Gumowski

 

„Polska z nieba” to pięknie wydany, dwujęzyczny i o niecodziennej tematyce album, wymarzony pomysł na prezent i tytuł do kolekcji. Zamieszczone w nim fotografie dwóch uznanych fotografików pozwalają spojrzeć z dystansu na otoczenie, w którym żyjemy. Pokazują to, czego na co dzień nie mamy szans zauważyć, skłaniają do refleksji o dziełach natury i człowieka. Elementy krajobrazu – naturalnego i tego przekształconego przez cywilizację – układają się w intrygujące, czasem abstrakcyjne kompozycje malarskie, zdumiewają harmonią barw i kształtów, oddziałują na wyobraźnię i emocje, dostarczają estetycznych wzruszeń. Fotografowanie z nieba to jeden ze sposobów interpretacji rzeczywistości, która z tej niecodziennej perspektywy nabiera zupełnie nowych znaczeń.
 
Autorzy

Marek Ostrowski i  Jerzy Gumowski,  autorzy zaprezentowanych w albumie zdjęć, od lat zajmują się fotografią lotniczą. Drugą ich pasją jest latanie. Każdy z nich inaczej patrzy na świat, posługuje się własnym językiem wypowiedzi artystycznej, co ukazują zestawione w tej książce prace.

 
Marek Ostrowski
Przyrodnik, fotograf, specjalista w zakresie informacji i analizy obrazowej, teledetekcji lotniczej. Twórca m.in. Pracowni i Studiów Podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim z zakresu fotografii naukowej i technicznej (1979-1999), obecnie Pracowni Informacji Obrazowej SCI-ART (Science&Art). Autor albumów, m.in. „Emocje odkryć”, „Atlas zdjęć satelitarnych Polski” (wspólnie z prof. A. Ciołkoszem), wieloalbumowej serii „Polska z lotu orła” („Gea – znaczy Ziemia”, „Opus hominis”, „Tryptyk warszawski”), podręcznika akademickiego „Informacja obrazowa” i wielu innych. Autor kilkudziesięciu wystaw i prezentacji autorskich, w tym „Panoramy Warszawy Przełomu Wieków”.

Fotografią lotniczą, która jest jedną z wielu jego pasji, jako dziedziną poznania, zajmuje się od ponad ćwierć wieku. Wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Członek ZPAF.

 
Jerzy Gumowski
Fotografik i paralotniarz, pasją fotografowania zaraził się w latach 70. Jego nauczycielami byli wówczas Marek Karewicz i Irena Jarosińska. Jego życiorys artystyczny to skrócona wersja najnowszej historii Polski. Miał mnóstwo wystaw indywidualnych, np. „Sarajewo miasto wojenne” w Starej Galerii ZPAF w Warszawie, i zbiorowych. Od  1989 r. związany z Gazetą Wyborczą. Nagrody, jakie zebrał na krajowych i zagranicznych konkursach, trudno policzyć. Jako reporter Gazety Wyborczej pracował w Bośni, Serbii, Kosowie, Albanii, Kazachstanie, Rosji, Meksyku i Mali, na Litwie i Białorusi oraz w kilku innych krajach, dokumentując ważne wydarzenia końca dwudziestego i początku dwudziestego pierwszego wieku.
 
Od dziesięciu lat jego hobby to fotografia wykonywana z powietrza,  za pomocą paralotni.
 
Jest członkiem ZPAF.

 

Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.