Czy studenci przestaną kserować książki? – nowa inicjatywa WSiP

Czy studenci przestaną kserować książki? – nowa inicjatywa WSiP

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne zaprezentowały swój nowy projekt "Publikacje na życzenie". Powstał on w odpowiedzi na zjawisko masowego kserowania książek akademickich. W ramach projektu wykorzystany będzie druk cyfrowy. W zamyśle twórcy jest zaopatrzenie około 200 uczelni akademickich w Polsce w maszyny do druku cyfrowego. Brane są na razie pod uwagę uczelnie humanistyczne. Student czy pracownik naukowy będzie mógł skorzystać z katalogu, zlecając wydrukowanie nawet poszczególnej strony danej publikacji.. Odpowiednie umowy gwarantować będą, że wydawcy otrzymają odpowiednie wynagrodzenie od wydrukowanej treści. Umowy będą miały charakter licencyjny. Prowadzone są rozmowy w sprawie digitalizacji publikacji z Wydawnictwem Akademickim Żak, Scholarem, czy z Wydawnictwem Uniwersytetu Warszawskiego. 
W ramach projektu WSiP w budynku biblioteki Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku otwarty został pilotażowy punkt "druku na życzenie". Zainstalowany tam sprzęt i oprogramowanie wykorzystują system Xerox Docu-Tech. Druk czarno-biały. Obecnie w katalogu publikacji, które mogą tam być drukowane, znajduje się kilkadziesiąt pozycji wydanych przez WSH i WSiP. 
Twórcy projektu mają nadzieję, że pomoże on zlikwidować problem "nielegalnego" kopiowania książek. Punkty druku na żądanie mają zastąpić punkty Ksero. Koszty wydruku digitalnego maja być porównywalne z odbitką fotokopiarki. Publikacje na życzenie będą miały na razie charakter skryptów. Czy studenci przestaną kserować książki?

Jolanta Włodarczyk

> Wspólna akcja wydawnictw specjalistycznych "Po siódme: nie kseruj"

Więcej o druku na żądanie >>

aktualności | archiwum | Know-how

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.