Wejherowski punkt spojrzenia na sprzedaż podręczników 

Wejherowski punkt spojrzenia na sprzedaż podręczników 

Wejherowo – miasto w województwie pomorskim, nad Redą, na Pojezierzu Kaszubskim, ok. 50 tys. mieszkańców. Liczba uczniów: w szkołach podstawowych – 3.745, w szkołach ponadpodstawowych – 2.494 (stan na koniec 2000r.)

Jedną z trzech i zarazem największą księgarnią w mieście jest  Remus. W ofercie ma ok. 15 tys. tytułów, w tym ok. 4 tys. podręczników. Oferuje największy wybór podręczników w regionie. Jest przykładem placówki, gdzie wrześniowa sprzedaż zapewniają egzystencję na kilka kolejnych miesięcy. 

Kazimierz Klawikowski, właściciel księgarni jest zadowolony z tego sezonu. Sprzedaż podręczników wzrosła w stosunku do roku ubiegłego o ok. 10%. Wzrost wygenerowała sprzedaż podręczników do szkoły podstawowej i gimnazjum. W przypadku szkoły średniej nastąpił 20% spadek. Mimo takiego wyniku przychód na koniec roku będzie mniejszy niż w 2001r. i nie przekroczy 2,8 mln zł. O ok. 20% spada sprzedaż literatury pięknej, a także pozostałego asortymentu, który jest w ofercie: płyt CD, kaset VHS.

Księgarnia obsługuje ok. 100 wiejskich szkół w regionie. Kazimierz Klawikowski uważa, że sprzedaż bezpośrednia w tych szkołach jest niewielka. Wydawcom nie opłaca się jeździć do tak małych placówek, koszty promocji byłyby zbyt duże w porównaniu do sprezdaży. Ponadto rodzice rzadko mają pieniędzy, aby od razu kupić cały komplet podręczników. 
Większa była sprzedaż bezpośrednia do szkół średnich. W Wejherowie jest 8 szkół średnich i akwizycja w nich była już dla wydawców opłacalna. Kazimierz Klawikowski szacuje, że sprzedaż bezpośrednia w tym segmencie wyniosła w Wejherowie ok. 30-40%. 

To co charakterystyczne dla tego sezonu, to zmiana podręczników w 1-szej klasie gimnazjum. Nauczyciele często rezygnowali z podręcznika, z którego korzystali przez ostatnie 3 lata nauki i wybierali nowe. W Wejherowie nauczyciele zwracali się w stronę podręczników WSiP, Arki i Nowej Ery a także GWO. 

W nauczaniu początkowym zdecydowanie dominuje "Wesoła Szkoła" WSiP. Zasadnicze znaczenie ma tutaj zasobność portfeli rodziców. Wolą kupować kolejne części w trakcie roku szkolnego, niż od razu wyłożyć gotówkę na całość. 

W czasie sezonu nie było problemów z dostępnością tytułów, za wyjątkiem tych do szkól zawodowych.   

Po sezonie podręcznikowym dobrze sprzedaje się debiutancka powieść miejscowej pisarki Doroty Masłowskiej: "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". Sprzedano ok. 140 egz., w tym 120 w październiku. 

AK

 

aktualności | archiwum | Sektory – Edukacja

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.