Komunikat Biura Polskiej Izby Książki nr 4/2002 z dnia 16 stycznia 2002

Komunikat Biura Polskiej Izby Książki nr 4/2002 z dnia 16 stycznia 2002

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PIK

§ Prezes Andrzej Nowakowski przedstawił program działania w roku 2002

§ PIK zrzesza dzisiaj prawie 250 członków, a do końca roku w jego skład powinno wchodzić 300 firm.

§ Dyskusja o przyszłości targów książki w Warszawie

§ Przyjęto nowy system naliczania składek członkowskich

W dniu 15 stycznia 2002 w siedzibie Domu Wydawniczego BELLONA w Warszawie odbyło się pierwsze w historii PIK Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Książki. Zgodnie ze sprawozdaniem Komisji Mandatowej w Zgromadzeniu uczestniczyło 113 członków, a 13 członków przekazało swoje pełnomocnictwa, co oznacza, że w Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu reprezentowanych było 126 członków PIK. Komisja Mandatowa stwierdziła prawomocność.

Zgromadzeniu przewodniczył początkowo wiceprezes PIK Andrzej Rosner, a następnie przewodnictwo obrad objął wiceprezes PIK Grzegorz Majerowicz.

Prawie półtorej godziny, trwała dyskusja nad ustaleniem porządku obrad, z którego zostały skreślone m.in. punkty dotyczące odwołania i powołania nowej Rady PIK.

* * *

Prezes PIK Andrzej Nowakowski w wystąpieniu programowym przedstawił osiągnięcia Polskiej Izby Książki w ubiegłym roku. Jako największe sukcesu należy uznać:

– wyprowadzenie Izby z zapaści budżetowej – zawarcie umowy z firmą kurierską STOLICA, która daje znaczące preferencje cenowe dla członków Izby – realizacja polskich wystąpień na zagranicznych targach książki – powołanie sekcji wydawców – zmiana ustawy o podatku VAT – zmiana stanowiska rządu wobec Unii Europejskiej i potwierdzenie zerowej stawki VAT do roku 2007 Jako zasadnicze punkty programu w roku 2002 (oraz 2003) Andrzej Nowakowski wymienił:

1. zwiększenie liczby członków PIK 2. skuteczne kontakty z administracją państwową i Parlamentem, a szczególnie z Ministerstwem Finansów 3. zreformowanie Centrum Informacji o Książce w celu stworzenia stałego systemu informacji o rynku dla potrzeb PIK i jej członków 4. udział i rola PIK w organizowaniu targów książki, w tym szczególnie MTK w Warszawie 5. udział PIK w pracach stowarzyszenia ochrony praw zbiorowych, gwarantującego autorom i wydawcom udział w repartycji środków pozyskanych z tytułu reprografii. 6. kontynuowanie działań grupy do spraw negocjacji między wydawcami, hurtownikami i księgarzami; celem działania grupy powinno być rozwiązanie najistotniejszych problemów księgarzy 7. powołanie nowej sekcji PIK – sekcji bibliotekarzy 8. systematyczne zaangażowanie się PIK w akcję propagowania czytelnictwa 9. opracowanie programu szkoleń na 2002 rok 10. realizacja programu "Salonów Literackich" – we współpracy z Biblioteką Narodową i Polskim PEN Clubem 11. szczególnie ważne dla finansowania statutowej działalności PIK jest uczestnictwo PIK w przedsięwzięciach komercyjnych przynoszących zyski, a szczególnie w zakresie możliwości sprzedaż analiz rynkowych, udziału w imprezach targowych itp. 12. Najważniejszą kwestią jest zmiana statutu PIK i dostosowanie go do aktualnych potrzeb środowiska książki

Pełny tekst założeń programowych znajduje się w załączniku do niniejszego Komunikatu

* * *

W trakcie dyskusji nad wystąpieniem programowym omawiano m.in. kontrowersje związane z organizacją tegorocznych targów książki w Warszawie. Andrzej Nowakowski, prezes PIK, przedstawił założenia wypracowane przez grupę inicjującą zespołu roboczego Sekcji Wydawców PIK – szerzej omawiane w trakcie spotkania 9 stycznia br. w wydawnictwie Prószyński i S-ka. Założenia te zostały przedstawione szczegółowo w poprzednim Komunikacie nr 3/2002 z 11 stycznia br.

Stanowisko PIK przedstawione przez prezesa Andrzeja Nowakowskiego obejmowało następujące punkty:

1. odbędą się jedne międzynarodowe targi książki 2. targi będą znacznie tańsze (niż poprzednio) dla wydawców 3. targi odbędą się w warszawskiej hali TORWAR 4. PIK będzie organizatorem targów przy współudziale Ars Polony

W odpowiedzi Janusz Fogler, prezes Ars Polony S.A. przedstawił następujące stanowisko:

1. odbędą się jedne międzynarodowe targi książki 2. targi odbędą się w Pałacu Kultury i Nauki 3. członkowie PIK otrzymają 25% rabatu od cen podanych w cenniku 4. Ars Polona jest gotowa do dalszych negocjacji z grupą roboczą PIK Po Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu PIK prezes PIK Andrzej Nowakowski spotkał się z prezesem Ars Polony S.A. Januszem Foglerem i ustalono, że wspólny komunikat w tej sprawie ukaże się w najbliższych dniach.

* * *

Zgodnie z postanowieniami poprzedniego Walnego Zgromadzenia propozycje nowego systemu naliczania składek członkowskich PIK przedstawiła Aniela Topulos (WNT), członek Rady PIK. W trakcie dłuższej dyskusji zgłoszono szereg różnorodnych wniosków, jednakże ostatecznie przyjęto uchwałę, która obejmuje następujące postanowienia: (more…)

Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.

Logowanie użytkownika
 Remember Me  
Rejestracja nowego użytkownika
*Pole wymagane
Kategorie: Instytucje

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Ten wpis jest zabezpieczony hasłem. Wpisz hasło by zobaczyć komentarze.