Już w najbliższą środę, 22 sierpnia, pojawi się w księgarniach powieść WSZYSTKIE DUSZE Javiera Mariasa.
Będzie to sto pięćdziesiąty tytuł w serii KLUB CIEKAWEJ KSIĄŻKI, lepiej znanej czytelnikom w całej Polsce jako seria z Salamandrą. Zadebiutowała ona w styczniu 1992 roku wydaniem Dziecka na niebie Jonathana Carrolla i stała się szybko najpopularniejszą w latach 90. serią zagranicznej literatury pięknej w naszym kraju oraz najlepiej znaną serią Domu Wydawniczego REBIS.
Wśród wydanych tytułów było 128 pierwszych polskich wydań, wszystkie książki wydane zostały w 413 nakładach, a łączna liczba wydrukowanych egzemplarzy wyniosła ok. 2.857 mln.
Średni nakład jednego tytułu sięgnął więc niemal 19 tysięcy egzemplarzy. Najwyższe nakłady osiągnęły dwie powieści Williama Whartona: – Ptasiek 215,3 tysięcy egzemplarzy – Spóźnieni kochankowie 212,1 tysięcy egzemplarzy.
Licząc wydania innych wydawców, nakład obu tytułów przekroczył ćwierć miliona egzemplarzy. Najniższy był nakład wydanego w zeszłym roku zbioru opowiadań baskijskich Pewnej nocy w parku – 2 tysiące egzemplarzy.
W sumie 6 tytułów z tej serii wydaliśmy w nakładzie ponad 100 tysięcy egzemplarzy (13 licząc także wydania innych wydawców), a 18 przekroczyło nakład 50 tysięcy egzemplarzy (31 dodając wydania innych wydawców).
W latach 1994-1999 tytuły z serii z Salamandrą zajęły aż 21 miejsc w podsumowaniach rocznych w pierwszej dziesiątce literatury obcej w Polsce prowadzonych przez Andrzeja Rostockiego ("Notes wydawniczy" i "Rzeczpospolita").
a przykład w latach 1994 i 1996 były to 4 tytuły w pierwszej dziesiątce, a w 1997 roku – aż 5 tytułów. W roku 2000 w pierwszej dwudziestce znalazły się 4 tytuły z tej serii: – X miejsce: Tam, gdzie spotykają się wszystkie światy Williama Whartona – XVII miejsce: Spóźnieni kochankowie Williama Whartona – XIX miejsce: Stowarzyszenie umarłych poetów N.H. Kleinbaum – XX miejsce: Drewniane morze Jonathana Carrolla. Najbardziej znani autorzy w serii z Salamandrą to oczywiście William Wharton i Jonathan Carroll, a także Kingsley Amis, Mario Vargas Llosa, David Lodge i John Fowles. Wśród wydawanych w tej serii autorów byli też m.in.: Jeanette Winterson, czołowa przedstawicielka literatury feministycznej; Annie E. Proulx, laureatka Pulitzera i National Book Award; Philip K. Dick, klasyk literatury fantastycznej, a także Ken Kesey, Philip Roth, Carlos Fuentes, William Golding, John Irving, Kazuo Ishiguro, Jack Kerouac, Elia Kazan, Ian McEwan, Martin Amis czy Salman Rushdie.
Ogółem ukazały się w tej serii książki 67 autorów, głównie z Wielkiej Brytanii i USA, ale także z Australii, RPA, Kanady, Hiszpanii, Peru i Meksyku.
W tym roku w serii z Salamandrą ukaże się łącznie 50 tytułów, w tym 18 nowości. Do końca roku będą to jeszcze m.in.: – 151. tytuł: Okaleczeni Scotta Turowa, książka 2000 roku wg "Time’a" (sierpień), – 152. tytuł: Niedobre miejsce Williama Whartona, najnowsza powieść tego autora (wrzesień), – 153. tytuł: Już wieczór Briana Mortona, nominacje do PEN/Faulkner Award i jedna z najlepszych powieści roku 1998 wg "Publishers Weekly" (wrzesień), – 154. tytuł: Na oślep Michaela Frayna, nominacja do Booker Prize i Nagrody Whitbreada w roku 1999 (październik), – 156. tytuł: Krzesło do krępowania Kathryn Harrison, najnowszy bestseller autorki Tysiąca drzewek pomarańczowych (listopad), – 157. tytuł: Błękitny anioł Francine Prose, nominacja do National Book Award w 2000 roku.
Salamandra to alchemiczny symbol przemiany, stapianie się w jedno przeciwstawnych elementów. Stąd tak różne oblicza tej serii – realizm obok magii, powieść uniwersytecka obok powieści drogi, romans historyczny obok literackiego thrillera. Są tu dzieła autorów znanych już i uznanych, a także wiele znakomitych debiutów na polskim rynku wydawniczym.
Sto pięćdziesiąty tytuł w serii to książka chyba najpopularniejszego i najczęściej nagradzanego współczesnego pisarza hiszpańskiego Javiera Mariasa. Jest on autorem kilkunastu powieści, dwóch zbiorów opowiadań, niezliczonych artykułów publicystycznych i esejów. Odniósł spektakularny sukces nie tylko w ojczystej Hiszpanii, ale także za granicą, szczególnie w Anglii i w Niemczech. Waga jego twórczości dla literatury hiszpańskojęzycznej porównywalna jest z twórczością Garcii Marqueza.
Wszystkie dusze to książka na poły autobiograficzna, stylistyką i tematyką przypominająca utwory Davida Lodge’a. Wątek miłości niemożliwej i samotności przeplata się tutaj ze zdumiewającą historią rodziny jednego z bohaterów, a wszystko rozgrywa się w scenerii starego uniwersytetu pełnego nie pozbawionych poczucia humoru ekscentryków.
Tomasz (more…)
Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4