Wymiana treści edukacyjnych poprzez kabel

Wymiana treści edukacyjnych poprzez kabel

Przed szkołami otwiera się coraz więcej możliwości korzystania z Internetu. Po TP SA z ofertą usług dla szkół wystąpili operatorzy telewizji kablowych.

Program „Internet w szkołach” ma poparcie resortów łączności i edukacji narodowej. Przedstawiciele operatorów telewizji kablowych podpisali porozumienie z Ministerstwem Łączności. Projekt „Internet w szkołach” oferuje oprócz szybkiego dostępu do Internetu, także włączenie szkół podstawowych i średnich w ogólnopolską sieć teleinformatyczną umożliwiającą komunikację i wymianę multimedialnych treści edukacyjnych.

Aby szkoła mogła korzystać z ofert, musi spełniać podstawowe kryteria – mieć terminal komputerowy i być usytuowana na terenie działalności operatora telewizji kablowej. Niestety, jest to oferta tylko dla szkół w dużych miastach.

Operatorzy podkreślają, że usługa ma charakter niekomercyjny, a jej celem jest edukacja młodego pokolenia. Nie oznacza to jednak, że szkoły otrzymają podłączenie do Internetu za darmo. Oprócz jednorazowej opłaty za podłączenie (ok. 500 zł) będą musiały płacić miesięczny abonament – od 80 do 399 zł (w zależności od rodzaju usługi). Dla porównania, klient indywidualny płaci od 139 zł do 890 zł.

Operatorzy telewizji kablowych działają przede wszystkim w dużych miastach, a swoje usługi kierują do mieszkańców dużych osiedli.

6 czerwca podobne porozumienie dotyczące Internetu w szkołach podpisały MEN i Telekomunikacja Polska SA. Pozwala ono na podłączenie za złotówkę dodatkowej linii telefonicznej na potrzeby Internetu i na 600 impulsów darmowego dostępu do sieci miesięcznie.

Poprzednie porozumienia przewidujące ulgi dla szkół były podpisywane na określony czas. Dotyczyły szkół, gdzie pracownie internetowe liczyły co najmniej 10 komputerów. Nowe porozumienie jest bezterminowe, a dzięki obniżeniu wymogu dotyczącego liczby komputerów ma ułatwić upowszechnienie Internetu wśród uczniów i nauczycieli także małych szkół.

Od 1998 r. MEN wyposażyło 5800 szkół w pracownie liczące 10 stanowisk kosztem 225 mln zł. Samorządy wyłożyły 70 mln zł na przygotowanie sal i szkolenie nauczycieli. W bieżącym roku resort zamierza wyposażyć 850 gimnazjów w 10-stanowiskowe pracownie, 100 gimnazjów specjalnych ma otrzymać pracownie liczące po 6 komputerów, 373 licea ogólnokształcące mają zostać wyposażone w pracownie liczące po 15 stanowisk i silny serwer, 373 biblioteki licealne otrzymają zestawy 4 komputerów, które mają być zaczątkami szkolnych multimedialnych centrów informacji. (chip)

(więcej…)

Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.

Logowanie użytkownika
 Zapamiętaj mnie  
Rejestracja nowego użytkownika
*Pole wymagane
Kategorie: Inne

Ten wpis jest zabezpieczony hasłem. Wpisz hasło by zobaczyć komentarze.