Ilustrator poszukiwany?

Ilustrator poszukiwany?

Kluczem do osiągnięcia sukcesu przez książkę dziecięcą są niewątpliwie dobre ilustracje. Poniższy artykuł dotyczy sytuacji na rynku brytyjskim. Sytuacje na rynku polskim przedstawimy w najbliższym czasie. 

>> Poszukiwanie nowego ilustratora, ze świeżymi pomysłami, odbywa się najczęściej w szkołach plastycznych i w czasie wystaw. Niektórzy wydawcy wyszukują ich jeszcze w czasie trwania studiów dzięki informacjom otrzymywanym od profesorów. Doświadczonych ilustratorów można znaleźć dzięki kontaktom z artystami lub ludźmi pracującymi, np. w branży muzycznej.

>> Wydawca poszukuje ilustratora nie tylko ze zdolnościami plastycznymi w celu wypełnienia przestrzeni miedzy słowami, ale takiego, który także posiada umiejętność pisania.

>> Znalezienia ilustratora to początek procesu. Następnie trzeba zdecydować czy ilustrator będzie pracował sam, czy współpracował z konkretnym autorem. Często ilustrator sam decyduje się na pisanie tekstów.

>>Jeżeli artysta chce tylko tworzyć ilustracje wtedy należy znaleźć autora z którym mógłby stworzyć udany zespół. Jest to szczególnie ważne w przypadku koedycji zagranicznych. Chodzi o to, żeby w każdym kraju książka miała tego samego autora i ilustratora.

>> Najważniejsza lekcja dla ilustratora, który jednocześnie zostaje autorem: książka dla dzieci nie może być zbyt długa. 

>> Styl artysty nie powinien zbyt często ulegać zmianom.

 >> Wydawca powinien traktować ilustratora jak artystę i pomagać mu w rozwoju. 

>> Kariera ilustratora zaczyna się na Targach w Bolonii. Nie ma większego sukcesu niż zobaczenie pojedynczych książek, które wybijają się wśród pozostałych i być na ustach wszystkich wystawców i zwiedzających.

>> Styl artysty kształtują również potrzeby rynku, księgarze i rodzice. Dzieci nie mają żadnych problemów z nowymi trendami ilustratorskimi Otwartość ich umysłów często jest ograniczana przez księgarzy, recenzentów i tych, którzy im kupują książki. Podobno współcześni rodzice mają bardziej wyrafinowany gust kupując książki dla swoich pociech i często decydują się na innowatorskie propozycje.

>> Brytyjski rynek książki dziecięcej nie jest zbyt wybredny i zmienny. Autorzy, którzy byli na fali 20 lat temu, teraz też się dobrze sprzedają. Zmianie uległ format książki, i teraz trzeba dostosować ilustracje do nowych wymogów rynku i klientów. (AK na podst. "The Bookseller").

Czytaj pełne Listy bestsellerów  

(więcej…)

Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.

Logowanie użytkownika
 Zapamiętaj mnie  
Rejestracja nowego użytkownika
*Pole wymagane
Kategorie: Inne

Ten wpis jest zabezpieczony hasłem. Wpisz hasło by zobaczyć komentarze.