Elektroniczne składanie rewersów – po raz pierwszy w Polsce

Elektroniczne składanie rewersów – po raz pierwszy w Polsce

Od dzisiaj pod adresem www.oss.wroc.pl można drogą elektroniczną złożyć zamówienie na książkę, z której chce się skorzystać w czytelni. Usługę taką jako pierwszy w Polsce udostępnia Zakład Narodowy im. Ossolińskich, który  ma cały katalog druków i czasopism dostępny w Internecie. 

Zbiory dostępne są w Internecie w dwojaki sposób. Druki zwarte i ciągłe oraz czasopisma do 1998 roku są elektroniczną kopią katalogu kartkowego. Zasoby od 1999 roku skatalogowane są w systemie VTLS, w którym częściowo dostępne są też zbiory 17 dużych bibliotek w Gdańsku, Lublinie, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu.

Elektroniczny katalog do 1998 roku jest tradycyjnym alfabetycznym katalogiem kartkowym, który można "przeglądać" w Internecie.

Zbiory Ossolineum od 1999 roku są elektronicznie katalogowane w systemie VTLS, który pozwala wyszukiwać książki jako hasła tytułu, autora lub hasła kluczowego. Poza Ossolineum najbardziej zaawansowana w tworzeniu katalogu elektronicznego jest Biblioteka Jagiellońska. Do elektronicznego katalogu kartkowego zeskanowano tam dotąd 66 proc. liczącego ok. 1 mln kart katalogu zbiorów sprzed 1950 roku. Cały katalog będzie gotowy prawdopodobnie za rok.

Poza elektronicznym katalogiem kartkowym "Jagiellonka" udostępnia na stronie internetowej w systemie VTLS katalog swoich zbiorów od 1990 roku.  Uważnie obserwuje przy tym system, który powstał w Ossolineum, ponieważ system zastosowany we Wrocławiu pozwala szybciej wyszukiwać książki niż katalog krakowski. Ossoliński katalog zbudowała krakowska firma DjaF. (www.rzeczpospolita.pl)

 

 

  (więcej…)

Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.

Logowanie użytkownika
 Zapamiętaj mnie  
Rejestracja nowego użytkownika
*Pole wymagane
Kategorie: Inne

Ten wpis jest zabezpieczony hasłem. Wpisz hasło by zobaczyć komentarze.