Znamy zwycięzcę VII Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego
Kapituła wybrała Laureatkę VII edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego Fundacji Herodot. Została nią Magdalena Idem.
Uzasadnienie:
Wybraliśmy projekt pani Magdaleny Idem między innym dlatego, że zaskoczył nas swoją oryginalnością. Jest dowcipny i przewrotny.
Mamy nadzieję – właściwie jesteśmy prawie pewni – że planowane reportaże naszej Laureatki przyniosą znacznie więcej niż opis kuriozów, jakimi są rozkwitające w polskim krajobrazie parki dinozaurów. Pod względem liczby dinoparków wyprzedzają nas jedynie Stany Zjednoczone. I – chciałoby się powiedzieć, cytując klasyka – “to nie jest jeszcze nasze ostatnie słowo”.
Mamy nadzieję, że Autorce uda się wyjaśnić, co takiego tkwi w Polakach, że nawet tym prehistorycznym kręgowcom – gadom, czy ptakom, do końca nie wiadomo – usiłujemy przypisać NARODOWOŚĆ.
Dlaczego silezaur musi być polskim dinozaurem narodowym?
Co to znaczy, że dinozaur tkwi w głowie Polaka? Jak to się objawia? I czy jest nieuleczalne? — Jesteśmy ciekawi odpowiedzi na te pytania.
Wcześniejsze teksty pani Magdaleny Idem dają nadzieję, że autorka wykorzysta ten pomysł tak, jak zamierza – dla ukazania dinozaura siedzącego w Polaku.
Jej dotychczasowe reportaże społeczno-obyczajowe – drukowane głównie w Dużym Formacie, takie między innymi jak „Trzy różańce Weroniki” czy „Polak się masuje. Erotycznie” – świadczą o dużej sprawności dziennikarskiej. Cechuje je świetny słuch, żywy język, dowcip, ironia (ale nie jadowita), dobry kontakt z rozmówcami. A także, co bardzo istotne, wrażliwość i wnikliwość.
Pani Magdalenie Idem serdecznie gratulujemy. Gratulujemy także wszystkim finalistom naszego konkursu.
Na koniec przeprosiny. Przepraszamy Warszawę, Olsztyn, Kielce i wiele innych polskich miast: znów wygrał Kraków. Tak, jak w zeszłym roku. Tak się złożyło. Nic na to nie poradzimy. – czytamy na stronie Fundacji Herodot.
Artykuły powiązane:
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.