Raport Biblioteki Narodowej – 37% Polaków czyta książki
Przegląd
- Typ: Badania rynku
- Marka: Biblioteka Narodowa
Jak wynika z raportu badań czytelnictwa Biblioteki Narodowej, w 2016 r. jakąkolwiek książkę przeczytało 37% Polaków w wieku co najmniej piętnastu lat, a 10% czytało 7 lub więcej pozycji.
16% badanych nie przypomina sobie, żeby czytało jakąkolwiek książkę, gazetę, czasopismo, wiadomości w sieci ani nawet tekst o objętości przynajmniej trzech stron. Ci, którzy czytali książki, najchętniej sięgali po powieści Henryka Sienkiewicza i E.L. James.
Coraz więcej osób deklaruje, że nie kupuje książek, stąd coraz więcej jest takich gospodarstw domowych, w których nie ma ani jednej książki (22%). Większość domowych bibliotek składa się z mniej niż 50 tomów (64%), a takie, w których jest ich co najmniej 500, stanowią około 2%. Księgozbiory domowe funkcjonalizują się pod kątem potrzeb edukacyjnych – rośnie odsetek tych, w których znajdują się wyłącznie podręczniki i książki dla dzieci.
Wśród tych, którzy przyznają, że czytali co najmniej 7 książek i których – w ślad za Wendy Griswold – można by zaliczyć do „klasy czytającej”1, więcej jest kobiet i osób młodych, jeszcze uczących się, oraz mieszkańców metropolii (por. tabela 6.1). Obserwujemy też osłabienie intensywności czytania po zakończeniu edukacji szkolnej.
Zapraszamy do lektury raportu i prezentacji jego najważniejszych wyników:
Raport Stan czytelnictwa w Polsce w 2016 r. Autorzy: Izabela Koryś, Jarosław Kopeć, Zofia Zasacka, Roman Chymkowski
Najważniejsze wyniki badań czytelnictwa 2016 – prezentacja
Artykuły powiązane:
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.