Tłumy na Big Book Festival. Zakończyła się Trzecia edycja Dużego Festiwalu Czytania!

Tłumy na Big Book Festival. Zakończyła się Trzecia edycja Dużego Festiwalu Czytania!

Przegląd

ZAKOŃCZYŁ SIĘ BIG BOOK FESTIVAL

Trzecia edycja Dużego Festiwalu Czytania zakończyła się spotkaniami z Hanifem Kureishim i Swietłaną Aleksijewicz. Brytyjski pisarz, autor głośnego „Buddy z przedmieścia”, podczas kameralnego spotkania w fabrycznych podziemiach opowiadał m.in. o dorastaniu w wieloetnicznym Londynie. A białoruska reporterka rozmawiała o kresie cywilizacji radzieckiej i niespełnionych romantycznych nadziejach lat 90. Jej opowieści słuchało ponad 200 osób.

Przez trzy dni (od 12 do 14 czerwca) w festiwalu uczestniczyło kilka tysięcy czytelników. Centrum wydarzeń była dawna fabryka serów SerWar, przy ulicy Hożej 51 w Warszawie. Zaplanowana na piątek premiera spektaklu multimedialnego „Wieczorem. W poszukiwaniu Jerzego Pilcha” w reżyserii Krzysztofa Czeczota z powodu deszczu odbyła się dzień później. Publiczność zajęła dziedziniec główny fabryki, już pod bezchmurnym niebem. Janusz Chabior i Łukasz Simlat interpretowali wybrane cytaty zamknięci w szklanym pomieszczeniu, na ceglanych ścianach wyświetlone zostały specjalnie przygotowane projekcje, a teren fabryki wypełniły dźwięki ambientowej muzyki Adama Walickiego.

– Tegoroczny festiwal był przełomowy. Dzięki udziałowi wspaniałych autorów i artystów, ale także dzięki świetnej publiczności i pomocy wielu partnerów, udało się wytworzyć przestrzeń dyskusji, wymiany myśli i wspólnego przeżywania nie tylko samej literatury, ale też opisywanych przez nią spraw, treści przenikających codzienność. Cieszymy się z nadkompletów, dziękujemy za gorącą atmosferę i wytrwałość w deszczu i upale. A także za inspirujące rozmowy i sugestie – w naszych głowach już gotują się pomysły na przyszłość – mówią Anna Król i Paulina Wilk, organizatorki z Fundacji „Kultura nie boli”. W piątek otrzymały aż dwie nagrody przyznawane organizacjom pozarządowym w konkursie S3KTOR – Big Book Festival wyróżniono Grand Prix oraz nagrodą w kategorii kultura i sztuka.

Rekord frekwencyjny trzeciego Big Book Festival padł podczas spotkania z Zadie Smith – publiczność wypełniła największą halę fabryki oraz dziedziniec. Około 600 osób w skupieniu słuchało rozmowy i czytanych przed autorkę fragmentów opowiadania „Ambasada Kambodży” z nowego tomu „Lost & Found”. Po spotkaniu Smith przez ponad godzinę podpisywała książki. Tłumy zjawiły się także na dyskusjach m.in. z norweskimi pisarzami Larsem Saabye Christensenem i Herbjørg Wassmo. Dowcipy i wybuchy śmiechu towarzyszyły debacie „Był sobie Polak, Rusek i Niemiec. Przeciw stereotypom”, podczas którego Władimir Sorokin, Janusz Leon Wiśniewski i Boris Reitschuster zderzali swoje doświadczenia i serwowali anegdoty pomagające zrozumieć dzisiejszą Rosję. Silne emocje towarzyszyły rozmowom z libańskim pisarzem Iljasem Churim, fińską autorką Sofi Oksanen oraz Eugenem Ruge – dyskusje przenosiły się z literatury do bieżących wydarzeń politycznych – wojen w Syrii i na Ukrainie.

W wypełnionej po brzegi sali, wśród widzów zajmujących schody, antresole i parapety, o swoich relacjach z matkami i dziedziczonej tożsamości poruszająco opowiadały Magdalena Tulli, Joanna Bator i Anna Janko. Tomasz Łubieński, świadek II wojny światowej oraz reporterka Magdalena Grzebałkowska konfrontowali wspomnienia i zebrane opowieści o wydarzeniach roku 1945 otoczeni kordonem zasłuchanych widzów. A goście spotkania z Katarzyną Bondą spędzili dwie godziny pod ziemią pochyleni nad specjalnie przygotowaną krwawą sceną zbrodni.

W Pasażu Wiecha w niedzielne południe na corocznej festiwalowej manifestacji czytania zjawiły się także psy. Ich właściciele zachęceni przewrotnym hasłem „Człowiek nie pies i czytać musi!” przyszli z czworonogami, by bić rekord świata w liczbie osób (i psów) czytających razem na wolnym powietrzu. W pełnym słońcu, wśród poszczekiwań i merdających ogonów, w lekturze zanurzyło się 235 entuzjastów książek, to jest: 202 ludzi oraz 33 zadowolone psy. Uczestnicy festiwalu korzystali także z plenerowej czytelni i kawiarni, brali udział w spacerach tematycznych. Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny.

Festiwal jest organizowany od 2013 r. przez Fundację „Kultura nie boli” przy wsparciu kilkudziesięciu partnerów. To jedyny międzynarodowy festiwal literatury w Warszawie. W tym roku zgromadził blisko 100 pisarzy z kilkunastu krajów. Kolejna edycja w czerwcu 2016. Więcej: www.bigbookfestival.pl.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.