1. Elektroniczny system nadawania numerów ISBN
Przypominamy o wykładzie nt elektronicznego systemu nadawania numerów ISBN, który odbędzie się
19 października o godz. 13:30 w biurze PIK przy ul. Oleandrów 8 w Warszawie. Zapraszamy w szczególności osoby pracujące w redakcjach i działach technicznych wydawnictw.
2. Przygotowania do dyskusji na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu członków PIK (26.10.)
Na posiedzeniu członków PIK w Krakowie omawiane będą istotne zagadnienia: Jakie zadania ma do spełnienia Izba w 2013 roku w związku z problemami, z jakimi zmaga się branża? Czy chcemy jednak zawalczyć o stałą cenę na książki? Jak organizujemy wewnętrzną strukturę Izby i prace Sekcji? Prosimy wszystkich o zapoznanie się z materiałami na temat ustawy o książce zamieszczonymi na stronie PIK oraz z projektem porządkujących zmian w Statucie Izby, który przesłaliśmy Państwu 15.10. Zapraszamy wszystkich na zgromadzenie w dniu 26 października o godzinie 10:00, Sala nr 2, Targi Książki w Krakowie.
3. Prace nad udrożnieniem dostępu do treści książek osobom niewidzącym.
PIK jest członkiem zespołu eksperckiego powołanego przez Ministra Bogdana Zdrojewskiego ds. udrożnienia dostępu osobom niewidzącym do zasobów kultury pisanej poprzez wykorzystanie nowych technologii. W pracach zespołu prowadzonych przez Naczelnika Wydziału Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów MKiDN uczestniczą obok przedstawicieli PIK – przedstawiciele Izby Wydawców Prasy, Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych, Biblioteki Narodowej, Stowarzyszenia Bibliotek Akademickich i Naukowych oraz Ministerstwa Pracy i Opieki Socjalnej. Zespół pracuje w oparciu o artykuł 33/1 Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych oraz o projekty światowych i unijnych traktatów na rzecz równouprawnienia dla osób niewidzących w dostępie do treści drukowanych. Według dostępnych danych obecnie w krajach rozwiniętych dostępność do treści przez osoby niewidzące nie przekracza 5% publikacji.
Celem prac zespołu jest opracowanie bezpiecznego systemu obiegu formatów elektronicznych kompatybilnych z urządzeniami umożliwiającymi dostęp do treści przez niewidzących. Na pierwszych dwóch posiedzeniach zdefiniowano ogólną problematykę, istniejące bariery dla takiego systemu oraz metodę pracy zespołu.
Pani Grażyna Szarszewska, która wzięła udział w konferencji zorganizowanej przez Bibliotekę Centralną PZN w dniu 15 października „e-książka – czy tylko tylko dla widzących?”, przybliżyła zebranym warunki działalności wydawniczej i znaczenie bezpieczeństwa obiegu plików dla wydawców i dla istnienia rynku książki w ogóle.
4. Jubileusz 95-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Niezwykle uroczyście obchodzono 95-lecie SBP w nowoczesnych salach BUW. Przypomnienie wielkiego dorobku Stowarzyszenia, spojrzenie wstecz uświadomiło licznie zebranym dostojnym gościom, że bagaż związany z tradycją nie musi ciążyć i hamować rozwoju zgodnego z najnowszymi osiągnięciami techniki i technologii. Gratulacje dla SBP oraz dla dwóch specjalistycznych czasopism Wydawnictwa SBP obchodzących równolegle zacne jubileusze w imieniu Prezesa i członków PIK złożyła dyrektor generalna Izby.
Przekazujemy prośbę SBP do wydawców o książki na nagrody dla bibliotek, które wzięły udział w Konkursie „Tydzień Bibliotek”. Książki można przesyłać do Stowarzyszenia na adres: Biuro Zarządu SBP,
02-086 Warszawa, Al. Niepodległości 213. Osoba kontaktowa w tej sprawie: Małgorzata Woźniak, tel. 22 6082827.
5. Stanowisko PIK wobec Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zborowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi …
W oparciu o analizę projektu dyrektywy zamieszczonego na stronach MKiDN oraz o konsultacje środowiskowe Biuro PIK sformułowało pozytywną opinię nt konsultowanego projektu.
GSz
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.