Październikowy miesięcznik „W drodze”

Przegląd

Polecamy październikowy numer miesięcznika „W drodze”: o starszych rodzicach – jak się nimi zająć, jak im zapewnić opiekę oraz co zrobić, gdy tej opieki zapewnić nie możemy; o zemście i przebaczeniu; o sobie samym – pół żartem, pół serio, pół wieku „W drodze” w alfabecie redaktora naczelnego. 

 

50 lat „W drodze” 

Przez te pięćdziesiąt lat wiele się zmieniło w Polsce i w polskim Kościele. Zmienił się też rynek prasy. Ale miesięcznik trwa i nieprzerwanie towarzyszy swoim wiernym Czytelnikom.

Z przymrużeniem oka o miesięczniku opowiada Roman Bielecki OP. Kim była tajemnicza pani Irena, kto chroni miesięcznik przed ortograficzną kompromitacją, kto umiał odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania Czytelników, dlaczego Jan Góra OP trzymał nogi za kaloryferem oraz co można było zamówić u pani Bogusi? Przeczytajcie Alfabet pięćdziesięciolecia! 

 

Nasi starsi rodzice 

Schorowani, niedołężni, z demencją, wymagający stałej obecności drugiej osoby i niejednokrotnie fachowej pielęgniarskiej opieki. Jak się z tym zmierzyć, jak się nimi zająć, gdy nie możemy zrezygnować z pracy lub gdy mieszkamy w innym mieście albo zwyczajnie nie mamy takich umiejętności? O tym rozmawiają dr Paweł Grabowski, prezes i założyciel Fundacji Proroka Eliasza, i Katarzyna Kolska.

Aleksandra Przybylska szczerze opowiada o towarzyszeniu tacie choremu na alzheimera.

Michalina Kaczmarkiewicz, Marlena Meyer i Magda Kaczmarska prowadzą rozmowę z pogranicza medycyny i neuropsychologii o demencji, która wbrew obiegowym opiniom nie dotyka tylko ludzi starszych i która ma wiele twarzy, co więcej: „40 procent przypadków demencji można uniknąć. Mówiąc krótko – niemal połowa osób chorych nie musiałaby zachorować, bo możemy temu przeciwdzia­łać”.

 

Oko za oko…? 

Nigdy mu nie wybaczę, nigdy się z nią nie pogodzę, moja noga więcej nie postanie w ich domu! Brzmi znajomo? Biblijne „oko za oko” jest nam bliskie.

Co o zemście mówi Pismo Święte i czy rzeczywiście Bóg namawia nas do tego, byśmy w ten sposób załatwiali nasze trudne sprawy z bliźnimi? O tym Grzegorz Kuraś OP w tekście Co wolno goelowi. Zemsta na kartach Biblii.

O zemście i przebaczeniu rozmawiają Tomasz Maćkowiak i psychoterapeuta Jacek Prusak SJ. Co radzi jezuita?

Tośka Szewczyk (autorka książki Nie umarłam. Od krzywdy do wolności), która jako nastolatka została wykorzystana seksualnie przez księdza, opowiada o swojej drodze do przebaczenia.

 

Co więcej?

Krzysztof Popławski OP w cyklu Mój rok z Teresą, recenzje literackie i filmowe, dominikanie na niedzielę, czyli komentarze do niedzielnych czytań oraz wyśmienite felietony, od których wielu zaczyna lekturę miesięcznika.

 

Zaproszenie… 

…do wspólnego świętowania i dmuchania świeczek na urodzinowym torcie redakcja miesięcznika „W drodze” zaprasza w niedzielę 22 października. O godzinie 13 w kościele oo. dominikanów w Poznaniu odprawiona zostanie msza święta w intencji wszystkich pracowników, czytelników i dobrodziejów miesięcznika „W drodze”. Po mszy będzie okazja, by zaśpiewać miesięcznikowi sto lat. Do zobaczenia!

 

Z ostatniej chwili! 

5 października Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ogłosiła nominacje do nagrody TOTUS TUUS. Miesięcznik „W drodze” został nominowany do nagrody TOTUS Medialny im. bp. Jana Chrapka. Ogłoszenie wyników nastąpi 14 października.

Kup i czytaj „W drodze”!

 

Miesięcznik jest dostępny na wdrodze.pl (w prenumeracie papierowej oraz subskrypcji), a także w dobrych salonach prasowych i dominikańskich klasztorach.

[https://wdrodze.pl/produkt/w-drodze-2023-nr-10]

Kategorie: Religia
Tagi: W drodze