Wrześniowy miesięcznik „W drodze”

Przegląd

Wrześniowy miesięcznik „W drodze” już czeka, a w nim o miłości, za którą wszyscy tęsknimy, o naszej wierze, która czasami kuleje, i o beatyfikacji 7 dziecka Ulmów, które się nie urodziło.  

 

Rozważni, romantyczni, ostrożni 

„Miłość ci wszystko wybaczy” – śpiewała przed laty Hanka Ordonówna. Czy miała rację?
„Miłość ci wszystko wyznaczy” – mówi prof. Katarzyna Popiołek. Choć za miłością tęsknimy i bardzo pragniemy, żeby ktoś nas kochał, to czasem ta miłość kuleje. Co zrobić, żeby iść razem przez całe życie, nawet trochę kulejąc?

O miłości pisze też Jerzy Sosnowski w tekście „Jak pięknie pani wygląda”. Dziś taki komplement może być różnie odczytany i niekoniecznie mile widziany. „Obyczajowość, w której sam byłem wychowany, przechodzi do historii”. Jak wygląda teraz miłość i czy na pewno właśnie za taką miłością tęsknimy?

„Gdzie się podziały nasze słynne pary amantów? Gdzie Bogumiłowie i Barbary, Kmicice i Oleńki III RP?” – zastanawia się Wiesław Kot i rzuca okiem na polską kinematografię. Czy jest tam miejsce na miłość?

 

Siódme dziecko Ulmów 

10 września w Markowej odbędzie się beatyfikacja Wiktorii i Józefa Ulmów i ich 7 dzieci. Zostali rozstrzelani przez hitlerowców za pomoc Żydom. Kiedy ginęli, Wiktoria Ulm była w ciąży. Jej nienarodzone dziecko też zostanie zaliczone w poczet błogosławionych. Niektórzy mają z tym problem, pytają, czym sobie na to zasłużyło. Ks. Andrzej Draguła pokazuje, co jest najważniejsze: „świętość jest z Boga, nie z nas”.

 

Dorośli w kościele 

Temu jak się modlimy przyjrzał się socjolog Rafał Cekiera i wybrał dla nas statystyczne smaczki i ciekawostki, np. jak w czasie pandemii wzrosła nasza gorliwość religijna. Pisze też o aplikacjach i internetowych wspólnotach, które zawiązują się w celach modlitewnych. Czy to znak czasów?

Jak wierzymy i jak wielu z nas utknęło w dziecięcych wyobrażeniach o Bozi i aniołkach pisze Dariusz Duma, szukając w Kościele miejsca na wiarę dojrzałą, która pozwala dorosłemu człowiekowi odnaleźć się w świecie.

 

Rozmowa w drodze 

Błyskotliwa wymiana myśli, wątpliwości i spostrzeżeń o Biblii, czytaniu jej i odkrywaniu na nowo – Roman Bielecki OP pyta, prof. Ryszard Koziołek odpowiada.

Tomasz Maćkowiak i Ludwika Włodek rozmawiają o zamieszkach we Francji i o życiu pod jednym dachem z emigrantami. Czy zawsze musi się kończyć konfliktem?

 

Co więcej? 

Krzysztof Popławski OP o śmiertelnej chorobie św. Teresy z Lisieux; wyśmienite felietony napisali: ks. Grzegorz Strzelczyk, Wojciech Ziółek SJ, Paulina Wilk, Benedykta Karolina Baumann OP, Stefan Szczepłek, Paweł Krupa OP; recenzje filmów i książek; rozważania dominikanie na niedziele przygotowali: Norbert Augustyn Lis OP, Grzegorz Chrzanowski OP, Grzegorz Kuraś OP, Mikołaj Walczak OP.
Kup i czytaj „W drodze”!

 

Miesięcznik jest dostępny na wdrodze.pl (w prenumeracie papierowej oraz subskrypcji), a także w dobrych salonach prasowych i dominikańskich klasztorach.

[https://wdrodze.pl/produkt/w-drodze-2023-nr-09/]

 

Kategorie: Religia
Tagi: W drodze