Krótka historia informatyki
Przegląd
- Typ: Edukacja
- Marka: Wydawnictwo RM
Coraz więcej zawodów przejmują komputery. Może następną książkę zamiast mnie – napisze sam mój komputer? – zastanawia się w ostatnim rozdziale profesor Ryszard Tadeuszewicz. Póki co autor pisze książki sam. I całe szczęście – sztuczna inteligencja nie zaserwowałaby nam tylu ciekawych anegdot z pracy naukowca, który o komputerach wie więcej niż one same! Premiera już w listopadzie!
Krótka historia informatyki to kolejna pozycja z serii Krótkich historii wydawnictwa RM. Przedstawia najważniejsze wydarzenia z historii informatyki, które zmieniły cyfrową rzeczywistość.
Czy wiesz, że maszyny liczące znano już w starożytności, a pierwszy program komputerowy napisała córka Byrona Ada Lovelace? Mark I – komputer pierwszej generacji powstały w 1944 roku – miał 17 metrów długości, 2 metry wysokości i metr szerokości. Pierwszym polskim elektronicznym komputerem był XYZ, zbudowany w 1958 roku.
Czy nigdy nie intrygowało cię, jak to wszystko się zaczęło? W dziejach ludzkości nie było innego procesu, który by w tak krótkim czasie w tak ogromnym stopniu przeobraził wszystkie obszary aktywności zawodowej i życia codziennego całych społeczności i pojedynczych ludzi! Jeszcze w połowie XX wieku na świecie było tylko kilka komputerów… A teraz?
Ten ogromny postęp był możliwy dzięki pracy konkretnych ludzi, których nazwiska i dokonania warto poznać. Dowiedz się, jak Apple zrewolucjonizował rynek, jak rozwijały się układy scalone, jaką moc obliczeniową mają superkomputery i czemu służyły pierwsze sieci komputerowe.
Książka zaciekawi i humanistę, który dzięki prostemu językowi w lot zrozumie podstawowe fakty, i ścisłowca, którego na pewno zaciekawią liczne anegdoty profesora
Ryszard Tadeusiewicz – profesor i były trzykrotny rektor AGH oraz prezes Krakowskiego Oddziału PAN. Członek PAU, Europejskiej Akademii Nauk oraz Akademii Inżynierskiej w Polsce. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji i szeregu innych towarzystw naukowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji i szeregu innych towarzystw naukowych. Członek honorowy Polskiego Towarzystwa Informatycznego, wyróżniony medalem 70-lecia polskiej informatyki za zasługi dla jej rozwoju. Doktor honoris causa 12 uczelni krajowych i zagranicznych.