Festiwal Herlinga-Grudzińskiego 2025 już za dwa tygodnie

W dniach 5-15 września br., w Kielcach odbędzie się  V Festiwal Herlinga-Grudzińskiego. Nowością będą plenerowe spotkania literackie na Skwerze im. Ireny Sendlerowej w Kielcach oraz  – Panel Podróżniczy. 

Po raz pierwszy w historii Festiwalu otwieramy przestrzeń dla opowieści o podróżach – tych geograficznych i tych w głąb ludzkiej kondycji. Inspiracją jest sam Gustaw Herling-Grudziński: tułacz, świadek historii, który z Kresów przez łagry, Bliski Wschód dotarł do Neapolu, a jego dzienniki to mapa intelektualnych wędrówek.

Podczas Festiwalu ogłoszony zostanie zwycięzca V Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego o nagrodę Wojewody Świętokrzyskiego. W tym roku nadesłano ponad 621 prac, w tym 11 opowiadań z zagranicy: Norwegii, Niemiec (3), Urugwaju, Belgii, Wielkiej Brytanii (3), Irlandii i Kanady. 

W tym roku w Parku Miejskim im. Stefana Staszica powstanie „Przestrzeń Odsłuchy”, czyli strefa czytania i słuchania opowiadań nagrodzonych w poprzednich edycjach konkursu.

Szczegółowy program V Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego dostępny jest na stronach:

mbp.kielce.pl
wydarzenie na Facebooku.

 

 

Kategorie: Wydarzenia