Likwidacja Księgarni DANIEL w Gorzowie

Księgarnia w Gorzowie, przy ul. Bolesława Chrobrego 9,  z ponad 75-letnią tradycją zakończy swoją działalność z końcem stycznia 2025 roku. Jako Księgarnia DANIEL działała prawie 35 lat (w lutym 2025 obchodziłaby 35. jubileusz działalności).  Poniżej zamieszczamy informację, która dotarła do redakcji Wirtualnego Wydawcy.

Dzień dobry,

niestety, muszę poinformować, że z końcem stycznia 2025 księgarnia w Gorzowie z ponad 75-letnią tradycją (istniała od 1948 roku), a jako Księgarnia DANIEL prawie 35-letnią (w lutym 2025 byłoby 35 lat) kończy funkcjonowanie. Przyczyny są takie same, jak w większości przypadków z ostatnich lat – odwrót czytelników od księgarni stacjonarnych ze względu na rzeź cenową w Internecie.

W 2017 roku wiceminister kultury Paweł Lewandowski wyrzucając do kosza (nie on pierwszy) projekt ustawy o stałej cenie książki powiedział, że ta ustawa nie pomoże księgarzom i są inne sposoby, żeby im pomóc. Ja właśnie wybrałem ten inny sposób, czyli żeby nie generować więcej strat zamykam księgarnię. Tym, którzy nadal powątpiewają w słuszność ustawy zalecam przejechanie się do kilku cywilizowanych krajów europejskich jak Niemcy, Francja, Włochy, gdzie prawie w każdym mieście i miasteczku są księgarnie, ba nawet w Grecji, w 10-tysięcznym mieście, widziałem piętrową księgarnię (tak, tak, tam tez obowiązuje ustawa). Z tego co widzę, to obecna władza także kompletnie nie jest zainteresowana utrzymaniem księgarstwa (z ministerstwa kultury płyną frazesy typu: „musimy się dokładnie przyjrzeć problemowi”), tak więc nie widząc żadnych perspektyw na zmiany musiałem w końcu podjąć tę przykrą decyzję.

Z poważaniem

Daniel Puczyłowski

Księgarnia DANIEL
Bolesława Chrobrego 9
66-400 Gorzów

Kategorie: Rynek Polski