Kraków zaprasza na tegoroczną edycję Nocy Poezji

Kraków zaprasza na tegoroczną edycję Nocy Poezji

Przegląd

Wydarzenie, organizowane pod hasłem „Kraków jako poetycka wieża Babel. Po co nam poezja?”, odbędzie się od 11 do 13 października. W programie spotkania, biesiady, warsztaty, performanse, ale także poszukiwanie poezji w przestrzeni – spacery po mieście i lesie, gry miejskie i działania z wykorzystaniem nowych mediów.

− W 14. Noc Poezji Kraków, jak mityczna poetycka wieża Babel, zaiskrzy wielogłosem myśli poetek i poetów. Słowami, metaforami i symbolami językowymi szukać będą porozumienia ze sobą i z nami – czytelnikami i czytelniczkami. Liczne spotkania ze współczesnymi poetami i poetkami oraz ich twórczością to znakomita okazja, aby i sobie zadać pytania: Po co nam poezja? Czy ma wpływ na nasze życie? Czy nas zmienia? Co w nas zmienia? Jakie emocje w nas wyzwala? Zadziwia? Wkurza? Intryguje? Złości? A może motywuje, wyzwala lub koi? Zapraszam do poszukiwania odpowiedzi na te pytania podczas tegorocznej Nocy Poezji – do udziału w przedsięwzięciu, na które składa się ponad 70 różnorodnych wydarzeń, zachęca Jadwiga Gutowska-Żyra, p.o. dyrektorki Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

W trakcie tegorocznej Nocy Poezji wsłuchamy się w wiersze Wisławy Szymborskiej (m.in w Symbiozie czy pałacu Potockich), Zbigniewa Herberta (w Teatrze KTO, na scenie Teatru Loch Camelot), Jerzego Harasymowicza (w Teatrze Loch Camelot), Jerzego Ficowskiego (w Compare Bookstore), Tadeusza Śliwiaka (w dworze Czeczów). W Teatrze Barakah posłuchamy wersów dwóch noblistów – Czesława Miłosza i chilijskiego poety Pabla Nerudy, uważanych za najbardziej wpływowych poetów XX wieku.

W wielu miejscach Krakowa w różnych formach wybrzmi poezja Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, rówieśniczki Kazimierza Wierzyńskiego i Jarosława Iwaszkiewicza – w tym roku przypada 130. rocznica ich urodzin (wystąpią Teatr Mumerus w przestrzeni Muzeum Archeologicznego oraz Teatr Współczesny – po raz pierwszy w Nocy Poezji).

Interwencje poetyckie w postaci komiksowych adaptacji poezji współczesnej, które będę umieszczone w wybranych punktach usługowych, przygotował Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Natomiast artyści Teatru Loch Camelot sprawdzą, czy można znaleźć „wiersz na wszystkie pory roku”?

Noc Poezji to także, a może przede wszystkim, spotkania z twórczością współczesnych poetów, okazja do rozmowy i wymiany myśli. Poezja Ewy Lipskiej wybrzmi w Teatrze Loch Camelot. Zenon Fajfer będzie czytał swoje wiersze podczas seansu w pracowni artystycznej KMWTW (ul. Zwierzyniecka 4). Z Agatą Jabłońską zainicjowane zostaną poszukiwania poezji w Lesie Wolskim, podczas spaceru mykopoetyckiego (Stowarzyszenie Kultura w Pracy). Jadwiga Malina zaprasza na „Peron literacki Biblioteki Kraków” (w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką przy ul. Szczepańskiej). Poznamy wiersze angielskiej poetki Harry Josephine Giles w tłumaczeniu Krzysztofa Bartnickiego.

Będzie też spotkanie z Magdaleną Bielską – laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz z Piotrem Sommerem (organizowane przez KBF). Ciekawy program wydarzeń przygotowała także księgarnia autorska De Revolutionibus Books&Compare Bookstore.

Nie zabraknie spotkań jubileuszowych – 70. urodziny będzie obchodził Krzysztof Lisowski, a Józef Baran 50. rocznicę wydania pierwszego tomu poetyckiego.

Każdego roku uczestnicy oraz organizatorzy Nocy Poezji pamiętają o Annie Świrszczyńskiej – patronce konkursu na książkowy debiut poetycki. Rok 2024 jest jednak szczególny, przypada bowiem jubileusz 115. urodzin i 40. rocznica śmierci poetki. Warto przypomnieć, że zainicjowany przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, a obecnie realizowany we współpracy z Biblioteką Kraków, konkurs na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej ma już ponad dziesięcioletnią historię.

Integralną częścią Nocy Poezji stała się już Noc Poezji Migowej – tradycyjnie organizowana przez Centrum Kultury Podgórza. W tym roku warsztaty skoncentrują się na poezji Czesława Miłosza. Jak zapowiadają organizatorzy, poznamy „migowy przydomek” Czesława Miłosza.

Tegorocznemu cyklowi Krakowskie Noce towarzyszy konkurs fotograficzny „Krakowskie Noce w obiektywie” skierowany do fotografów–amatorów. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody − wejściówki na wydarzenia kulturalne organizowane przez miejskie instytucje kultury, a także atrakcyjne wydawnictwa albumowe. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami i regulaminem.

Program Nocy Poezji 2024 TUTAJ

 

 

 

źródło krakow.pl

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Noc Poezji