Polska Izba Książki dołącza do IPA w 2025 roku
Przegląd
- Typ: Instytucje
- Marka: International Publishing Association, IPA, Polska Izba Książki
26 września Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców (IPA) ogłosiło podczas uroczystego zgromadzenia, że przyjmuje od 2025 roku trzech nowych członków. Obok przedstawicieli Chorwacji i Republiki Dominikany znalazła się Polska Izba Książki.
W miniony czwartek w Genewie odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego IPA, w który online uczestniczyła dyrektor generalna Polskiej Izby Książki – Małgorzata Kanownik. Było to wyjątkowe spotkanie przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji reprezentujących rynek książki niemal na całym świecie. Polska, podobnie jak dwie pozostałe organizacje narodowe, otrzymała status tymczasowego członka, który jest zwyczajowym wstępem do pełnej przynależności.
Proces aplikacji do IPA został zainicjowany przez Sonię Dragę, a o złożeniu wniosku o członkostwo zdecydowało Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków PIK w maju 2023 r.
International Publishing Association z siedzibą w szwajcarskiej Genewie jest największą na świecie federacją stowarzyszeń wydawców krajowych, regionalnych i specjalistycznych. Do IPA należy 101 stowarzyszeń z 81 krajów i poprzez swoich członków reprezentuje ona tysiące indywidualnych wydawców na całym świecie, którzy obsługują ponad 5,6 miliarda ludzi. IPA została założona w 1896 roku w Paryżu, a filarami jej działań są promocja i obrona praw autorskich oraz wolność publikowania.
Członkowie Polskiej Izby Książki otrzymają szansę wzięcia udziału w licznych debatach i konferencjach dotyczących wyzwań, zagrożeń i szans rozpoznawanych na innych (pozaeuropejskich) rynkach książki. Dodatkowo otrzymamy dostęp do danych płynących z całego świata, informacji o rozwoju poszczególnych rynków oraz do wiedzy eksperckiej profesjonalistów działających na rzecz tej organizacji.
źródło Polska Izba Książki