Mazowiecki Instytut Kultury obchodzi swoje 10. urodziny!

Mazowiecki Instytut Kultury obchodzi swoje 10. urodziny!

Przegląd

W programie obchodów jest konferencja środowiskowa dotycząca regionalnych instytucji kultury, a także wydarzenia artystyczne: koncerty, wystawa, spektakl rodzinny, warsztaty ogrodnicze i potańcówka – wspólne świętowanie!

Lata działalności, doświadczeń i analiz doprowadziły do powstania w 2014 roku Mazowieckiego Instytutu Kultury – nowoczesnego ośrodka edukacji kulturalnej i badań z bogatym programem wydarzeń artystycznych.

Geneza Mazowieckiego Instytutu Kultury sięga 1953 roku, kiedy w odbudowanym po wojnie budynku szpitala św. Ducha przy ulicy Elektoralnej 12 powstał Dom Kultury Warszawskiej Rady Związków Zawodowych później przemianowany na Warszawski Ośrodek Kulturalny. Proces przemiany WOK w instytucję o zasięgu wojewódzkim rozpoczął się w 1998 roku. W jego wyniku w 2000 roku powstało Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki z połączenia trzech instytucji: Warszawskiego Ośrodka Kultury, Krajowego Biura Koncertowego i Stołecznego Biura Wystaw Artystycznych.

W pierwszych latach dyrekcję objęła Aleksandra Kielan, a od września 2019 roku Instytutem kieruje Magdalena Ulejczyk.

Przez ostatnią dekadę zmienialiśmy się razem z Wami: rozszerzaliśmy ofertę artystyczną dla zróżnicowanej publiczności, promowaliśmy młodych artystów i ciekawe zjawiska w kulturze regionu, dbając o dostępność i inkluzywność naszej instytucji. Nie bez znaczenia jest także wyjątkowa rola MIK jako placówki badawczej, wspierającej kadry kultury w Warszawie i na Mazowszu.

Chcemy, aby nasz jubileusz był świętem wszystkich osób związanych z MIK – pracowników(-czek), którzy(-re) na co dzień kreują rzeczywistość naszej instytucji, współpracowników(-czek), którzy(-re) wzbogacają nasz program oraz gości(-ń), dla których istniejemy.
Jesteśmy dumni i dumne z kształtu Instytutu po 10 latach naszej działalności pod tym szyldem. Dlatego z wielką radością zapraszamy do wspólnego świętowania jubileuszu Mazowieckiego Instytutu Kultury!

Program 10-lecia Mazowieckiego Instytutu Kultury
7 czerwca: konferencja środowiskowa
8 czerwca: wspólne świętowanie

7 czerwca 2024 r. (piątek)

Konferencja środowiskowa, godz. 10:00-16:30


10:00-11:00 „Po co nam regionalne instytucje kultury?”
prowadzenie: Magdalena Ulejczyk, dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury
udział wezmą: Tomasz Kasprzak (niezależny badacz kultury), Joanna Orlik (dyrektorka Małopolskiego Instytutu Kultury), Łukasz Wudarski (dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu), Wiesław Raboszuk (Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego), Michał Rydzewski (zastępca dyrektora ds. Profesjonalizacji i Wsparcia Sektora Kultury oraz Stypendiów Narodowego Centrum Kultury)
10:00-11:00 „Po co nam regionalne instytucje kultury?”
prowadzenie: Magdalena Różycka, Anna Woźniak (Mazowieckie Obserwatorium Kultury / MIK)

W ramach obchodów 10-lecia Mazowieckiego Instytutu Kultury opowiemy o działaniach Mazowieckiego Obserwatorium Kultury, zaprezentujemy najnowsze wyniki badań i podzielimy się z Wami unikatowym narzędziownikiem „Zbadaj kulturę”.
11:30-13:00 Warsztaty dotyczące praktyki badawczej
prowadzenie: Magdalena Różycka, Anna Woźniak (Mazowieckie Obserwatorium Kultury / MIK)
warsztaty na zapisy

Podczas urodzinowego spotkania podzielimy się z Wami naszą praktyką badawczą. Chcemy zaszczepić w Was pasję do zgłębiania wiedzy o potrzebach, oczekiwaniach, zwyczajach, nawykach, opiniach i wielu innych kwestiach dotyczących odbiorców działań kulturotwórczych.

Badania pozwalają zamienić nasze przeczucia w konkretną wiedzę, skracają drogę szukania odpowiedzi na ważne dla nas pytania, sprawiają, że nie tracimy czasu i pieniędzy na działania metodą prób i błędów.
14:00-15:00 „Czym są wartości w instytucjach kultury”
prowadzenie: Joanna Zięba, kulturoznawczyni i współzałożycielka Fundacji Nowej Wspólnoty
udział wezmą: Zbigniew Darda (dyrektor Domu Kultury Kadr), Aleksandra Janus (doktorka antropologii, badaczka, kuratorka projektów kulturalnych), Agnieszka Kocon (koordynatorka projektu „UTW dla społeczności”, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”)
15:00-15:30 Prezentacja o Pokoleniu „Z”
Magdalena Kamińska, założycielka Center of Servant Leadership Poland, liderka kooperatywy trenerskiej Big Call
15:30-16:30 „Servant Leadership”
prowadzenie: Magdalena Ulejczyk
udział wezmą: Katarzyna Dworaczyk (Fundacja Miejsce Ludzi), Anna Grędzińska (dyrektorka Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy), Magdalena Kamińska (Big Call)

8 czerwca 2024 r. (sobota)

Wspólne świętowanie!
11:00-14:00 Warsztaty tworzenia pocztówek metodą cyjanotypii (dla osób 18+)
Cyjanotypia to jedna ze starszych technik fotografii szlachetnej. Kiedyś służyła do tworzenia reprodukcji, dziś zaliczana jest do fotografii alternatywnej. Przy wykonywaniu odbitek wykorzystuje się światłoczułość soli żelaza – stąd niebieski kolor. Cyjanotypia daje możliwość tworzenia obrazów stykowo, czyli przez ułożenie przedmiotów lub negatywu bezpośrednio na papierze pokrytym substancją światłoczułą. Cały proces jest prosty i intrygujący, a do tego całkowicie bezpieczny.
Warsztaty dla każdego, kto ma ochotę zrobić coś własnoręcznie, spróbować mniej oczywistej, ale bardzo ciekawej techniki fotograficznej. Chętni będą mogli metodą stykową stworzyć swoją własną kartkę pocztową z ulicy Elektoralnej. Posłużą nam do tego specjalnie na te okazję stworzone negatywy ze starych fotografii Warszawy.

Uwaga: warsztaty prowadzone w trzech grupach: godz. 11:00-12:00, 12:00-13:00, 13:00-14:00 (PJM). Liczba miejsc w każdej grupie ograniczona. Warsztaty dla osób pełnoletnich.
Wejściówki na warsztaty do pobrania na stronie www.mik.waw.pl/repertuar . Wybierz godzinę, na którą chcesz przyjść, pobierz wejściówkę przez naszą stronę, otrzymasz potwierdzenie na adres mailowy.
14:00-15:00 Warsztaty ogrodnicze w Tajemniczym Ogrodzie
prowadzący: Mariusz Antolak (Fundacja „W krajobrazie”), który od początku pomaga nam w pracach nad tworzeniem Tajemniczego Ogrodu
miejsce: Tajemniczy Ogród – zielona przestrzeń przy MIK
Po krótkim wstępie, w którym poznamy zasady uprawiania kwitnących warzyw i tworzenia ogrodu w skrzyniach z nadstawek paletowych, przejdziemy do działań praktycznych: ustawimy skrzynie, wypełnimy je materią organiczną, a następnie obsadzimy i obsiejemy jednorocznymi warzywami. Posadzimy również krzewy owocowe oraz inne rośliny przyjazne dla zapylaczy.

Dr inż. arch. Mariusz Antolak jest adiunktem w Katedrze Architektury Krajobrazu UWM w Olsztynie, nauczycielem akademickim, edukatorem i społecznikiem. Pomysłodawca i główny wykonawca projektów Global Garden Project i Jadalny krajobraz (Edible Landscape), w ramach których od ponad 10 lat zakłada podmiejskie, miejskie i przyszkolne ogrody społeczne, dosadza rośliny jadalne w krajobrazie oraz edukuje lokalne społeczności w Europie i Afryce. W proces powstawania ogrodów angażuje lokalne społeczności. Są to ogrody ekologiczne, edukacyjne, jadalne, niskobudżetowe i stworzone z lokalnych materiałów.
15:00-17:00 Spektakl rodzinny „Drzewo życzeń. Opowieści z bliska i daleka”
program rodzinny dla osób 7+
miejsce: Tajemniczy Ogród – zielona przestrzeń przy MIK
czas trwania: 50 min
dostępność: tłumaczenie PJM
Spektakl Grupy Studnia O.: Beata Frankowska, Ola Pronobis-Polatyńska (opowiadanie), Robert Lipka (akordeon, śpiew)
Spektakl inspirowany książką Katherine Applegate Drzewo życzeń. Jest to narracja prowadzona z perspektywy 200-letniego dębu, który odgrywa bardzo ważną rolę zarówno w życiu zwierząt, jak i ludzi. Historia toczy się w małym amerykańskim miasteczku, które od pokoleń jest zasiedlane przez kolejne fale migrantów. Dąb – dom dla licznych zwierząt – jest również miejscem szczególnym dla ludzkiej wspólnoty, gdyż w jego obecności tworzą się wielopokoleniowe więzi społeczne. W cieniu królewskiej korony spotykają się sąsiedzi – przyprowadzają tu swoje dzieci, piknikują, robią sobie zdjęcia i wreszcie co roku na wiosnę obchodzą stare święto przybyszów z Irlandii – na jeden dzień na gałęziach drzewa mieszkańcy miasteczka wieszają wstążki lub skrawki materiału ze swoimi spisanymi życzeniami. Ten dzień jest czasem sąsiedzkich spotkań, wspólnego muzykowania, świętowania, opowiadania historii. Ale czas płynie i do miasteczka przyjeżdżają nowi migranci, uchodźcy z daleka. Nie wszystkim w miasteczku się to podoba, co pozostawia również ślad na Dębie – świadku opowiadanej historii…
Po spektaklu zapraszamy na doświadczanie różnymi zmysłami Tajemniczego Ogrodu w duchu kąpieli leśnej. Może coś nieoczekiwanego zobaczysz, usłyszysz, poczujesz. Praktyka pozwala na chwilę zwolnić i odpocząć. Niektórzy prowadzą spacery w nowojorskim Central Parku, więc skoro tam można, to tym bardziej na Elektoralnej.
Krótką sesję poprowadzi Adam Markuszewski, który od 9 lat jest przewodnikiem kąpieli leśnych, współprowadzi inicjatywę Leśne Spacery i jest członkiem Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych.
18:00-19:00 Premiera filmu dokumentalnego „Kolekcja”
reżyseria: Aleksandar Ćirlić (MIK)
zdjęcia: Grzegorz Hospod
Film poświęcony jest unikalnemu zestawowi płyt szelakowych, który znalazł swoje miejsce w muzycznych zbiorach Czytelni Słów i Dźwięków ELEKTRA.
Film ten to opowieść nie tylko o 33 wyjątkowych płytach z muzyką polską wydanych za granicą, ale także o historii rodziny kolekcjonera – Krzysztofa Munnicha, który odnajdywał je w antykwariatach, na bazarach, czy sklepach z „mydłem i powidłem”.
Krzysztof Munnich, architekt, urbanista, działacz polonijny i społecznik, był człowiekiem, który żyjąc i pracując na emigracji (Wielka Brytania, USA, Kanada) poszukiwał poloników i angażował się w działania upamiętniające ważne dla Polski i Polaków wydarzenia (m.in. komitet wybicia medalu katyńskiego we współpracy ze Stanisławem Szukalskim).
Kolekcja płyt z muzyką polską pierwszej połowy XX wieku stworzona przez Krzysztofa Munnicha ma na celu zachowanie pamięci o polskiej tradycji muzycznej, pielęgnowanej także na obczyźnie. W skład zbioru wchodzą płyty szelakowe z muzyką popularną i ludową wydane na kontynencie amerykańskim i w Wielkiej Brytanii, przez wytwórnie płytowe, o których bardzo często słuch zaginął, a znalezienie o nich jakichkolwiek informacji jest prawie niemożliwe. Pozostała jednak ta kolekcja, będąca świadectwem polskiej kultury na emigracji, a także pamięci o trudnych losach kolekcjonera i jego rodziny, pielęgnujących polskość z daleka od Ojczyzny.
Życzeniem Pana Krzysztofa Munnicha było, aby kolekcja trafiła do zbiorów instytucji, która da jej drugie życie i będzie upowszechniać wiedzę o polskiej muzyce. Jesteśmy dumni, że Pan Krzysztof i jego rodzina, zdecydowali się na przekazanie kolekcji do zbiorów Czytelni Słów i Dźwięków ELEKTRA, działającej w ramach Mazowieckiego Instytutu Kultury. Premiera filmu Kolekcja to pierwsze z serii działań wokół tego unikalnego zbioru.
19:00 POTAŃCÓWKA!
Bawimy się razem w Tajemniczym Ogrodzie!
Za konsoletą Wojtek „Gofer” Kapelko – kolekcjoner winyli, DJ , właściciel sklepu Plyty Gramofonowe.
DJ Gofer zabierze nas w podróż po najpiękniejszych miejscach polskiej muzyki rozrywkowej XX wieku. Przygotujcie się na dużą dawkę polskiego funku, soulu i big beatu!

Mazowiecki Instytutu Kultury, 2024. Fot. Maciej Pajączkowski

 

 

Kategorie: Instytucje, Wydarzenia