Włoskie historie. Ilustratorzy przedstawiają włoską literaturę piękną
Przegląd
- Typ: Wydarzenia
- Marka: Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie
MANUELE FIOR, BEPPE GIACOBBE, ANDREA SERIO, MARIO SUGHI, ELISA TALENTINO
Okładka to jeden z najbardziej przekonujących elementów w dyspozycji wydawnictwa, którym można zachęcić czytelnika do kupna książki. Jak mawiał Bruno Munari – niezrównany mistrz grafiki wydawniczej Włoch – okładka książki jest małym plakatem, którego celem jest zakomunikowanie obserwatorowi, że w tej książce jest coś co może go zainteresować.
Historia włoskiej grafiki wydawniczej jest pełna przykładów wydawnictw, które zwróciły się do ilustratora z prośbą o oryginalne i efektowne okładki. Ten trend, który przechodził przez różne fazy w XX wieku, został umocniony w latach dwutysięcznych, kiedy kilku wydawców zwróciło się do ilustratorów, aby odnowić wizerunek całych serii wydawniczych.
Celem tej wystawy jest podkreślenie, jak włoska literatura piękna jest często powierzana interpretacji ilustratora, niezależnie od tego, czy chodzi o pisarzy, którzy stali się już klasykami, czy o młodych obiecujących autorów. Wybrani tutaj ilustratorzy – Manuele Fior, Beppe Giacobbe, Andrea Serio, Mario Sughi, Elisa Talentino – należą do najbardziej lubianych i wyrazistych rysowników ostatnich lat. Charakteryzują się wykorzystaniem bardzo różnych technik, od akwareli po malarstwo cyfrowe, a ich styl jest już rozpoznawalny.
Wystawa „Włoskie historie. Ilustratorzy przedstawiają włoską literaturę piękną” prezentowana będzie na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie w foyer Sali Goethego.
MANUELE FIOR
Urodzony w Cesenie w 1975 r., mieszkał w Berlinie, Oslo, Paryżu i Wenecji. Jako ilustrator współpracuje z takimi czasopismami jak „The New Yorker”, „Vanity Fair”, dziennikami jak „la Repubblica”, „Le Monde” i „Il Sole 24 Ore”, z wydawnictwami Feltrinelli, Einaudi, EL. Jego ostatnią grafic novel jest Hypericon, która ukazała się w 2022 r. nakładem Coconino press. W 2016 r. narysował plakat dla Premio Strega, a w 2018 r. plakat dla Targów Książki w Turynie.
ANDREA SERIO
Andrea Serio urodził się w 1973 r. Jest ilustratorem posługującym się techniką pasteli
i kolorowych kredek, wystawiał swoje rysunki w czasie ważnych wydarzeń narodowych
i międzynarodowych. Ilustrował książki dla młodzieży, plakaty i liczne okładki powieści, czasopism i płyt. Po wielkim sukcesie Rapsodia in blu, jego pierwszej indywidualnej graphic novel, przetłumaczonej w całej Europie, zmierzył się z Noir napisanym przez Igort, Gauloises (Oblomov, 2021).
BEPPE GIACOBBE
Beppe Giacobbe urodził się w Mediolanie w 1953 r., gdzie żyje i pracuje do dzisiaj. Przez wiele lat współpracował z United Airlines, ilustrując kilka sławnych kampanii reklamowych, jak również z „New York Times” i „The New Yorker”. Od 1989 r. współpracuje z „Corriere della Sera”, stworzył liczne okładki dla Einaudi, Mondadori, Rizzoli, Chiare Lettere, Laterza, Il Saggiatore, Feltrinelli, Garzanti i Longanesi.
MARIO SUGHI
Mario Sughi urodził się w Cesenie w 1961 r., a od połowy lat dziewięćdziesiątych żyje i pracuje w Dublinie.
Jego pracom malarskim poświęconych było wiele wystaw indywidualnych we Włoszech
i w Irlandii, jak również włączony był w wiele wystaw zbiorowych. Jako ilustrator współpracuje z kilkoma najznamienitszymi wydawnictwami, wśród których są Einaudi, Garzanti, Neri Pozza, Rizzoli i Fazi Editore. W 2021 r. narysował okładkę do polskiego tłumaczenia powieści Domenico Starnone, Wyznanie, opublikowanej przez wydawnictwo Pauza z Warszawy.
ELISA TALENTINO
Elisa Talentino urodziła się w 1981 r., mieszka i pracuje w Turynie. Tworząc swoje prace eksperymentuje wykorzystując różne techniki druku artystycznego, w szczególności sitodruku i monotypii, połączone z technikami tradycyjnego malarstwa. Tworzyła ilustracje wydawnicze dla tak ważnych tytułów jak „The New York Times”, „The Washington Post”, „La Repubblica”, „La Stampa” i „Corriere della Sera”, jak również okładki dla wydawnictw Einaudi, Mondadori, Bompiani, Il Saggiatore, Edizioni E/O, Enne Edizioni i wielu innych. W 2023 r. narysowała plakat dla Targów Książki w Turynie.