Cepi – rynek papierniczy w Europie w roku 2023 – wstępny raport
Jak wynika z opublikowanego przez The European association representing the paper industry (Cepi) wstępnego raportu za rok 2023, w obliczu niekorzystnej sytuacji makroekonomicznej produkcja masy celulozowej i papieru w Europie spadła w 2023 r. Było to spowodowane kilkoma nakładającymi się czynnikami zewnętrznymi: złym otoczeniem gospodarczym, wyczerpywaniem zapasów i wciąż wysokimi kosztami energii.
Przy średniookresowym światowym trendzie gospodarczym wpływającym na popyt na papier i tekturę oraz pogłębiającym się wyczerpywaniu zapasów, konsumpcja spadła w 2023 r. o 15,3%, a produkcja w przemyśle papieru i tektury drugi rok z rzędu odnotowała spadek o 12,8%. Po roku 2022, który charakteryzował się niebotycznie wysokimi cenami energii, spadek produkcji w 2023 r. jest wyraźny, większy niż podczas kryzysu Covid-19 (-4,7% w 2020 r.).
Produkcja papieru i tektury opakowaniowej w Europie, będąca tradycyjnie motorem wzrostu w branży, również wykazywała tendencję spadkową, a zużycie spadło o 12,2%.
Zużycie papieru graficznego, w tym papieru drukarskiego i pisarskiego, drastycznie spadło (-27,5%). Można to jedynie częściowo wytłumaczyć długotrwałymi trendami w kierunku większej liczby treści cyfrowych, ponieważ efekt zmniejszania zapasów może prawdopodobnie odpowiadać nawet za połowę tego spadku. W tej kategorii segment książki zachował odporność.
Europejska produkcja celulozy również spadła, chociaż mniej gwałtownie niż ogólna produkcja papieru – o 7,5%. Spadek produkcji tego „przetworzonego drewna”, będącego podstawowym surowcem do produkcji papieru i tektury, należy przypisać dużej liczbie likwidacji papierni graficznych, które zajmowały się również produkcją masy celulozowej. Produkcja celulozy rynkowej wzrosła o 4,8% w 2023 r., w miarę jak moce produkcyjne pracowały pełną parą i korzystały z dużego popytu ze strony Chin.
pełen raport TUTAJ