Trwa nabór do 4. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii

Przegląd

Do 26 lutego 2024 trwa nabór do 4. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii, książek napisanych z myślą o młodych czytelnikach i czytelniczkach.

Nominacje do Nagrody poznamy w czerwcu br. Laureata lub Laureatkę Nagrody Literacka Podróż Hestii 2024 poznamy 13 września br. Autor lub autorka zwycięskiego tytułu otrzyma 50 tysięcy złotych.

Konkurs, którego mecenasem jest ERGO Hestia, odbywa się w tym roku pod patronatem honorowym Biblioteki Narodowej.

Zgłoszenia do 4. edycji Literackiej Podróży Hestii odbywają się online i potrwają do 26 lutego br. Organizatorzy, czyli Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, działająca w kilkuletnim już partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej, do udziału w konkursie zapraszają wydawnictwa, a także autorki i autorów indywidualnych.

Przyjmowane są książki beletrystyczne dla młodych czytelników i czytelniczek w wieku 10-15 lat, napisane w języku polskim i wydane w Polsce w roku 2023. Oprócz powieści, opowiadań, do konkursu można też zgłaszać publikacje komiksowe. Nominacje do Nagrody zostaną ogłoszone w czerwcu br., a tytuł zwycięskiej książki – we wrześniu br.

W trakcie trzech konkursowych lat wszyscy mieliśmy okazję obserwować, jak fantastycznie rozwija się idea Literackiej Podróży Hestii. Czwarty rok przynosi nam kilka nowości, które są naturalną kontynuacją naszego zaangażowania w promocję czytelnictwa i przywiązania do wartościowych książek. Tę edycję rozpoczynamy pod honorową egidą Biblioteki Narodowej i ze świeżą energią Młodzieżowej Rady Literackiej. Wyruszymy też na biblioteczne szlaki, promując nasz niezwykły i nietracący na aktualności zbiór książek z poprzednich edycji. Lato spędzamy oczywiście również z książką, m.in. podczas naszego sopockiego Pleneru Czytelniczego w parku Hestii – mówi Maria Rosa, prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Zgłoszenia konkursowe oceni kapituła, której werdykt wesprze w tym roku głos Młodzieżowej Rady Literackiej. Tworzą ją młodzi przedstawiciele i przedstawicielki m.in. Szkoły w Chmurze, Młodych Horyzontów, Oczytamy Szczecin, Polskiej Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej w Wędryni (Republika Czeska), Sopockiej Rady Młodzieżowej. Zaproszenie do udziału w pracach kapituły przyjęła też Ilona Wiśniewska – autorka nominowana do zeszłorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii za powieść „Przyjaciel Północy”, a także finalistka Nagrody Nike 2023.

W kapitule konkursu zasiadają również: Artur Borowiński – przewodniczący kapituły i prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Natalia Wiercińska – reprezentująca Fundację Artystyczna Podróż Hestii. Sekretarzem Nagrody jest Janusz Heller.

 

 

więcej na stronie https://literackapodrozhestii.pl/

Kategorie: Nagrody