Wydawnictwo Czarne – krótkie podsumowanie minionego roku

Wydawnictwo Czarne – krótkie podsumowanie minionego roku

Przegląd

Na swoim profilu na facebook, Wydawnictwo Czarne krótko podsumowało swoją działalność w minionym roku:

 

 • W 2023 do księgarń trafiło sześćdziesiąt osiem premier wydanych przez Czarne – trzydzieści jeden polskich książek i trzydzieści siedem przekładów aż z jedenastu języków. Wydaliśmy również dwadzieścia audiobooków, a trzydzieści jeden starszych tytułów doczekało się nowego wydania.
 • Zorganizowaliśmy sześćdziesiąt pięć spotkań autorskich, a piszący dla nas twórcy byli gośćmi sześćdziesięciu siedmiu festiwali w całej Polsce – zarówno tych największych, jak Festiwal Conrada czy Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, jak i mniejszych, choć równie istotnych lokalnych imprez literackich. Czterdzieści pięć dni mijającego roku spędziliśmy na targach książki – dziewięciu w Polsce i dwóch za granicą.
 • Ale to nie wszystko! Zorganizowaliśmy, wspólnie z Państwowym Instytutem Wydawniczym, nasz pierwszy festiwal, który – mamy nadzieję – na stałe zagości w kalendarzu stołecznych wydarzeń literackich. Temat: Opowiadania był wielkim świętem krótkiej formy. Odbyły się spotkania z wybitnymi tłumaczami, wieczór autorski Grzegorza Bogdała, warsztaty pisania opowiadań z Magdą Budzińską, czytanie krótkich form przez profesjonalnych aktorów, była także możliwość sprawdzenia się jako lektor w specjalnej budce nagraniowej przygotowanej przez studio TakTo. Dodatkowo, wspólnie z Dwutygodnikiem Dwutygodnik, zorganizowaliśmy konkurs na opowiadanie, którego główną nagrodą była publikacja na łamach tego prestiżowego pisma internetowego. Raz jeszcze gratulujemy Patrykowi Zalaszewskiemu! Nagrodzony tekst możecie przeczytać na stronie: https://www.dwutygodnik.com/…/10993-o-tym-jak-moj…
 • Ponadto:
  – współorganizowaliśmy z dużym sukcesem 9. Festiwal im. Zygmunta Haupta w Gorlicach;
  – współorganizowaliśmy m.in. z “Kwartalnik “Konteksty” i fundacją Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości. 13. Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne;
  – wraz z fundacją Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości, miastem Zakopane i Muzeum Tatrzańskim zrealizowaliśmy projekt „Czarne na białym”, w ramach którego od kilku lat promujemy w Zakopanem książki naszych autorek i autorów;
  – zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy kolejne Czarne Warsztaty Pisania Prozą, które od lat cieszą się niezmiennym powodzeniem.
 • O tym, że książki Czarnego są najwyższej próby, świadczy to, że jurorzy aż trzydziestu nagród literackich wyróżnili nasze tytuły nominacjami i nagrodami głównymi. Jesteśmy dumni!
 • Dodatkowo sprzedaliśmy prawa do siedmiu książek, które ukażą się w sześciu krajach. Książki Czarnego ruszają w świat!
 • Od kilku lat stawiamy na doskonałą prozę światową, a w 2023 nasz katalog powiększyliśmy o kolejną serię Opowiadań Amerykańskich. W tym roku ukazały się w niej cztery tomy, a prace nad następnymi trwają – pierwszy z nich do księgarń trafi już w lutym.
 • Wydawana u nas proza to nie tylko książki, ale także podcast literacki „Między seriami”, którego goście – najwybitniejsi polscy krytycy literaccy, tłumacze i autorzy – rozmawiają o wydanych u nas powieściach i opowiadaniach. W tym roku mogliście wysłuchać dziesięciu nowych odcinków!
 • Na końcu musimy się pochwalić rosnącą popularnością znakomitego miejsca na mapie Warszawy – Księgarnią i Kawiarnią Czarnego. Na parterze, na rogu al. Jana Pawła II i ul. Nowolipki, znajdziecie książki nie tylko wydane przez nas, ale też przez kilkudziesięciu innych wydawców, również najbardziej niszowych. Na pierwszym piętrze mieści się nasza przytulna kawiarnia, w której można zaszyć się z książką w towarzystwie pysznej kawy i równie dobrych słodkości.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Czarne