Przyznano nagrody imienia księdza Józefa Tischnera 2023

W czwartek podczas Gali w Krakowie ogłoszono tegorocznych laureatów Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera. Od 2022 roku wyróżnienia przyznawane są w dwóch kategoriach: “za inicjatywy duszpasterskie i/lub społeczne będące działaniem według wartości głoszonych przez ks. Józefa Tischnera” oraz “za książkę lub cykl publikacji, które stanowią kontynuację Tischnerowskiego ‘myślenia według wartości'”.

Pierwszą z nagród, “za wszechstronną działalność na rzecz osób z rozmaitymi niepełnosprawnościami, w tym zwłaszcza intelektualną, oraz rzadkimi chorobami i dysfunkcjami” otrzymała Anna Dymna, założycielka Fundacji “Mimo wszystko”.

W drugiej kategorii zwyciężył dziennikarz i pisarz Konstanty Gebert za książkę “Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” (Wydawnictwo Agora). “Jego przejmująca lecz także obezwładniająca statystykami dawnych i współczesnych ludobójstw opowieść pokazuje, że pamięć o nich bezpośrednio wpływa na teraźniejszość i przyszłość. Może służyć dobru, powstrzymuje od nowych masowych mordów, lecz staje się często sojuszniczką zła i pozwala udoskonalać sposoby eksterminacji obcych” – wskazano w uzasadnieniu.

Każdy z laureatów otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych oraz statuetkę zaprojektowaną przez Mariana Gromadę.

 

 

Kategorie: Nagrody