Kraków rezygnuje z plebiscytu Wybieramy Księgarnię Roku

Program “Wybieramy Księgarnię Roku”, organizowany przez Kraków Miasto Literatury UNESCO od roku 2017, zostaje zastąpiony innymi sposobami promocji. Kraków od lat aktywnie wspiera swoje księgarnie kameralne i antykwariaty. Plebiscyt na najlepsze księgarnie miał na celu podkreślenie roli miejsc, które wyróżniają się w kategoriach odpowiadających temu, co czytelnicy i czytelniczki cenią w nich najbardziej: najlepsze książki, najlepsi księgarze, najlepszy klimat i najlepsze wydarzenia kulturalne.

Teraz nadszedł czas na zmiany. O szczegóły zapytaliśmy Katarzynę Jakubowiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Po rozmowach i konsultacjach z lokalnym środowiskiem księgarzy, wsłuchując się uważnie w te głosy, zdecydowaliśmy się na przeformułowanie sposobu promocji i wsparcia księgarń kameralnych. Chcemy uniknąć wartościowania poszczególnych interesariuszy środowiska księgarskiego, co wynikało z formuły wydarzenia, dlatego w tym roku plebiscyt Wybieramy Księgarnię Roku nie odbędzie się. Pracujemy nad koncepcją programową, która pozwoli jednorazowe wydarzenie zamienić na całoroczne działania promujące krakowskie księgarnie kameralne i antykwariaty. Takie działania pozwolą zachować ciągłość i regularność wsparcia dla małych księgarń i antykwariatów.
W chwili obecnej komunikacja Dnia Księgarza i zaproszenie do świątecznych zakupów w księgarniach kameralnych są jednym z tematów, które komunikujemy w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Przypomnijmy, że to właśnie Kraków był prekursorem w działaniach na rzecz księgarzy. To właśnie w tym mieście, pod koniec lat 90-tych, krakowscy księgarze , wydawcy i firmy związane z rynkiem książki (m.in. właściciel Wirtualnego Wydawcy, pierwsza w Polsce firma konsultingowa dla wydawców Book Marketing Research) reaktywowały Dzień Księgarza 12/13. I tak to się zaczęło…

 

Kategorie: Instytucje, Wydarzenia