Nowość! Dwa razy Everest

Przegląd

 

Pierwsze wydanie książki „Dwa razy Everest” ukazało się w 1996 roku. Dwadzieścia siedem lat temu Ryszard Pawłowski był pierwszym Polakiem, który dwukrotnie, różnymi drogami, zdobył najwyższą górę świata, zdobywcą K2, autorem setek wejść górach całego świata i już legendą.

Od tamtego czasu pokonał Everest jeszcze trzy razy, zostając jedynym polskim himalaistą, który dokonał tego pięciokrotnie. Dzięki swej nieprzerwanej aktywności stał się świadkiem i uczestnikiem przemian zachodzących w eksploracji gór, w pojmowaniu statusu zawodowego wspinacza, w wyznaczaniu celów i dróg ich realizacji oraz wykorzystaniu zmieniającej tak wiele technologii.

Opisany tu – już wtedy dobiegający końca – romantyczny czas zdobywania gór niezmiennie wiąże się z teraźniejszością. Tak było zawsze. Ludzie zafascynowani górami sięgają po górską literaturę faktu z różnych powodów. Dla skonfrontowania mitów z faktami, dla porównań, rozrywki, ale też często w poszukiwaniu wzorców.

Zawiedzie się jednak ten, kto będzie chciał odnaleźć w tej książce portret człowieka bez skazy, heroicznego pogromcy najdzikszych urwisk. Kolejnych jej rozdziałów nie da się zmierzyć sumą pokonanych wyciągów czy wbijanych haków.

Jest to opowieść o oszczędnym w słowach, zamkniętym w sobie, chłodno kalkulującym każdy krok, niedającym się polubić od pierwszego spotkania, najwyższej klasy zawodowym wspinaczu, ostatnim partnerze Jerzego Kukuczki. Ostatnim, który słyszał jego głos.

Podczas tej literackiej wędrówki od wyprawy do wyprawy odsłania się mało znane oblicze człowieka asertywnego, a jednocześnie wrażliwego. Nie wolnego od rozterek i namiętności, często bezradnego wobec codziennych problemów. Ale nie jest to książka tylko o nim. Pojawiają się tu jego przyjaciele, rywale. Żyjący i ci, którzy zostali w górach na zawsze. Ujawnione zostają kulisy i szczegóły zdarzeń przez lata przysłonięte mgłą tajemnicy.

Drugie wydanie „Dwa razy Everest” – uzupełnione o współczesność – pokazuje jeszcze inne oblicze bohatera książki. Odsłania szczegóły najdłuższej walki o życie, którą musiał stoczyć. Poza górami. Każdy z rozdziałów książki posiada kod QR, który przenosi czytelnika do bogatej bazy zdjęć i filmów, które wprowadzają czytelnika głębiej w świat gór, opisanych wydarzeń. Pozwalają poczuć fantastyczną przygodę.

Książka do kupienia na: www.wyprawyznapalem.pl

Kilka słów o autorze:
Piotr Wąsikowski – dziennikarz z kilkudziesięcioletnim stażem w zawodzie, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Chęć zrozumienia i opisania motywacji, rozterek, systemu wartości himalaistów decydujących się̨ na pokonywanie „strefy śmierci” sprawiły, że został autorem licznych publikacji prasowych oraz form literackich o tematyce górskiej. Współautor książki „Smak gór”.
Od lat 90. ubiegłego wieku – często jako pierwszy – dokumentował najwybitniejsze osiągniecia i dramaty w górach najwyższych, współpracując z Ryszardem Pawłowskim, Krzysztofem Wielickim, Andrzejem Zawadą, Januszem Majerem oraz wieloma innymi wybitnymi wspinaczami.

 

Kategorie: Sport i Turystyka
Tagi: LSS Medium