„Z jak zombi” Iegora Grana w serii Nouvelle

Przegląd

Pierwszy tytuł w eseistycznej serii Nouvelle wydawnictwa NOWE

Ten zwięzły, mocny i aktualny tekst z pogranicza pamfletu i reportażu gonzo jest dobitnym wyrazem gniewu i bezwzględnie obnaża wpływ propagandy Putina na naród rosyjski. Zetka wymalowana białą farbą na rosyjskich czołgach na Ukrainie skłania Iegora Grana do refleksji nad gangreną, która toczy mózgi wielu Rosjan.
Zombi, chodzące trupy, to zwykle wujek, babcia, siostra, syn lub mąż. Ci, którzy maszerują w szeregu za „najwyższym hipnotyzerem”, ślepi zwolennicy bezwzględnej wojny, którą Rosja prowadzi od 24 lutego 2022 roku, gotowi poświęcić życie własnych dzieci, by odebrać spokój Ukraińcom.
Książka poruszyła opinię publiczną we Francji i była nominowana do nagród Renaudot, Femina i Médicis.

„Iegor Gran, [francuski] pisarz urodzony w Rosji, napisał jadowitą książkę przeciwko katastrofalnemu dryfowaniu jego rodzinnego kraju w czasie, gdy Ukraina próbuje oprzeć się atakom armii Władimira Putina”.
„Le Temps”

„W zgryźliwym i zjadliwym eseju Iegor Gran bada głupotę narodu rosyjskiego, który z nienawiści do Zachodu chłonie propagandę Putina i się do niej stosuje”.
„La Croix”

 

O autorze

Zdjęcie autora: © J. Foley/P.O.L

Iegor Gran – francuski pisarz urodzony w 1964 roku w Moskwie, syn Andrieja Siniawskiego, rosyjskiego pisarza i dysydenta ocalałego z gułagu. Przybył do Francji w wieku dziesieciu lat. Studiował inżynierię w École centrale Paris. Równolegle z pracą inżynierską rozpoczął karierę pisarską i jako pseudonim wybrał nazwisko swojej żony. Jest autorem kilku znanych książek (m.in. „La Russie profonde”, „Les Trois Vies de Lucie”, „La revanche de Kevin”, „L’Écologie en bas de chez moi”). Od 2011 roku współpracuje z „Charlie Hebdo”.

 

seria NOUVELLE
najświeższe eseje,
interesujące tematy,
które tworzą współczesną przestrzeń intelektualną

 

Książkę „Z jak zombi” można zamówić tu:
https://wydawnictwonowe.pl/produkt/z-jak-zombie/

Informacje szczegółowe: ISBN 978-83-67936-00-2, stron: 120, format: 125 x 195 mm, oprawa broszurowa ze skrzydełkami.

Kategorie: Literatura