Paweł Huelle nie żyje

Przegląd

Pisarz miał 66 lat. Wiadomość o śmierci pisarza i poety potwierdziły mediom bliscy. Paweł Huelle to autor takich bestsellerów jak “Weiser Dawidek” czy “Pierwsza miłość i inne opowiadania”.

Paweł Huelle – pisarz, wykładowca uniwersytecki, redakt, autor powieści “Weiser Dawidek”, “Mercedes Benz. Z listów do Hrabala”, “Śpiewaj ogrody” i zbiorów opowiadań. Za swoją twórczość został wyróżniony m.in. Paszportem “Polityki”, nagrodą Fundacji im. Kościelskich czy Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku, z którym przez całe życie był mocno związany, i który nazywał swoją “małą ojczyzną”. To tam ukończył Wydział Filologii Polskiej, tam pracował jako dziennikarz w Biurze Informacji Prasowej “Solidarności” czy redaktor, dyrektor Ośrodka Gdańskiego Telewizji Polskiej.
Swoją twórczość poświęcił w większości Gdańskowi jako rodzinnemu miastu. Popularność przyniosła mu debiutancka powieść Weiser Dawidek (wydana w 1987), zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego w 2000 pod tytułem Weiser. Był członkiem polskiego PEN Clubu oraz pełnił funkcję wiceprezesa tej organizacji.

Zasiadał w konwencie Ruchu Stu. W 2010 był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przedterminowymi wyborami prezydenckimi.

Został uwieczniony jako jeden z apostołów na obrazie Ostatnia wieczerza Macieja Świeszewskiego, który umieszczono w hali przylotów gdańskiego lotniska. Obraz stanowił inspirację dla powieści pisarza pt. Ostatnia Wieczerza wydanej w 2007. W 2019 powołany w skład Rady Kultury Gdańskiej.

 

Kategorie: Wydarzenia