Jeden z najsłynniejszych bohaterów komiksu powraca w wyjątkowej kolekcji!

Przegląd

Komiksy o przygodach Tintina są bestsellerami na całym świecie. Od 10 stycznia 1929 roku, kiedy to słynny reporter i jego nieodłączny pies Miluś wsiedli do pociągu, by wyruszyć do kraju Sowietów, ich przygody spod ręki belgijskiego artysty Hergégo nadal pasjonują czytelników. Są wznawiane częściej niż kiedykolwiek oraz inspirują artystów, pisarzy, producentów i reżyserów.
Już w listopadzie, za sprawą wydawnictwa Egmont, na polskim rynku pojawi się wyjątkowa kolekcja „Przygody Tintina” składająca się z sześciu tomów zbiorczych w twardej oprawie. Przygody słynnego reportera przedstawiane będą chronologicznie od historii stworzonych najwcześniej. 22 listopada br. ukażą się dwa tomy: pierwszy zawierający historie: „Tintin w kraju Sowietów” (1930), „Tintin w Kongo” (1931) i „Tintin w Ameryce” (1932), oraz drugi, w którym znajdą się komiksy: „Cygara faraona” (1934), „Błękitny lotos” (1936), „Pęknięte ucho” (1937) i „Czarna Wyspa” (1938).


Seria „Przygody Tintina” weszła już na stałe do kanonu klasyki światowego komiksu. Autorem cyklu jest belgijski artysta Georges Remi (1907–1983), ukrywający się pod pseudonimem Hergé. W latach 1930–1983 stworzył 24 albumy o przygodach Tintina (w tym ostatni niedokończony). Był także twórcą innych popularnych serii komiksowych, takich jak „Quick et Flupke” czy „Jo, Zette et Jocko”. Hergé zaliczany jest do najpopularniejszych twórców XX wieku, a „Przygody Tintina” uznawane są za fundamentalne dzieło dla rozwoju komiksu, gdyż Hergé wprowadził technikę rysowniczą zwaną ligne claire, czyli „czystą linią”, którą naśladowali później liczni twórcy komiksu, zwłaszcza franko-belgijskiego. Dla Belgów dorobek artysty stanowi skarb narodowy i jest częścią dziedzictwa kulturowego. W roku 1982 Belgijskie Towarzystwo Astronomiczne nadało nawet imię Hergé planecie znajdującej się pomiędzy Marsem a Jowiszem, a w roku 2009 pod Brukselą otwarto muzeum poświęcone artyście. Komiksy o Tintinie ukazują się od niemal stu lat i od początku cieszą się uznaniem czytelników, o czym świadczy fakt, że wydrukowano ponad 200 milionów egzemplarzy w ponad 90 językach, a na ich podstawie powstało wiele dzieł m.in. filmy i gry.

Tintin, główny bohater kolekcji „Przygody Tintina”, to młody reporter brukselskiej gazety i zarazem detektyw amator, który zwiedza świat wraz z pieskiem Milusiem i kapitanem Baryłką. W trakcie podróży spotykają wiele intrygujących postaci. W każdym tomie bohaterowie przeżywają inną przygodę. Tintin jest kimś więcej niż nieustraszonym bohaterem o czystym sercu: ucieleśnia wartości uniwersalne, akceptowane na całym świecie. Wiecznie młody i niestrudzony reporter nieustannie odkrywa świat, zawsze z tą samą powracającą żywotnością. Takie postaci jak kapitan Baryłka, profesor Lakmus, Bianca Castafiore czy Tajniak i Jawniak przydają jego światu kolorytu i perspektywy. Tintin jest jedyną w swym rodzaju kombinacją łączącą poruszającą opowieść, „czystą linię” i kwestie uniwersalne. „Przygody Tintina” to też wspaniała dokumentacja dwudziestowiecznego spojrzenia na świat, które kilka dekad temu wyglądało zupełnie inaczej, a także – dla ówczesnych czytelników – okno na ten świat. W czasach, gdy nie istniała telewizja, międzynarodowe wyprawy podejmowane przez młodego reportera otworzyły ludziom oczy na kraje, kultury, krajobrazy i zjawiska naturalne, o których jeszcze stosunkowo niewiele było wiadomo. Od piasków Sahary po lodowce Himalajów, od lasów deszczowych Amazonii po szkockie wyżyny – szkice Hergégo przepełnione są szczegółami, ukazującymi świat pełen cudów, niebezpieczeństw i emocji.

Pierwszy tom kolekcji „Przygody Tintina” zawiera trzy historie stworzone w latach 1930–1932. W swojej pierwszej przygodzie Tintin wyrusza do Związku Radzieckiego, aby na podstawie własnych obserwacji napisać reportaż o życiu ludzi w pierwszym na świecie państwie komunistycznym. Jak się szybko okazuje, przybysz z Zachodu nie jest mile widziany, toteż bohater, zanim wypełni swoje dziennikarskie zadanie, musi przede wszystkim przeżyć…
Następnie nasz bohater wybiera się do afrykańskiego Konga, w owym czasie będącego belgijską kolonią. Podczas zwiedzania odległego lądu musi jednak mierzyć się z szeregiem niebezpieczeństw, a większym zagrożeniem od dzikich zwierząt okazuje się tajemniczy przeciwnik, który podąża za nim trop w trop.

W trzeciej historii reporter zostaje wysłany do Chicago w USA, gdzie rzuca wyzwanie rządzącym miastem gangsterom. Podczas walki z przestępcami Tintin spotka samego Ala Capone, wyprawi się na Dziki Zachód, a nawet odkryje nowe złoża ropy, co przyniesie mnóstwo kłopotów zarówno jemu samemu, jak i żyjącemu w pobliżu plemieniu Indian.
Pierwsze przygody Tintina zawarte w tym tomie powstały na początku lat 30. XX w. i w związku z tym odzwierciedlają pewne krzywdzące stereotypy i przekonania powszechne w tamtym okresie. Stanowią jednak część historii i mogą stać się okazją do dyskusji, jak możemy uczyć się na przeszłych błędach i budować lepszą, pełną szacunku przyszłość. Zachęcamy rodziców do zapoznania się z treścią komiksów, zanim przekażą je młodszym czytelnikom.

W tomie drugim „Przygód Tintina” znajdą się cztery historie stworzone w latach 1934–1938. W historii „Cygara faraona” podczas luksusowego rejsu Tintin poznaje profesora Cyklonika, ekscentrycznego egiptologa, z którym wyrusza na poszukiwanie grobowca faraona KishaKosha. Dlaczego jednak w pradawnym grobowcu znajdują się całkiem współczesne cygara? Aby rozwikłać tę zagadkę, młody reporter przemierza Bliski Wschód oraz Indie i trafia na trop tajnego stowarzyszenia. Musi jednak uważać, bo cały czas depcze mu po piętach dwóch zawziętych detektywów…
W drugiej opowieści Tintin kontynuuje śledztwo z albumu „Cygara faraona”, które prowadzi go tym razem do Szanghaju – miasta, w który trwa walka o wpływy między Chińczykami, Japończykami a przybyszami z Zachodu. Komu nasz bohater może zaufać? Jaką rolę odgrywa enigmatyczny Mitsuhirato? I kim jest nieuchwytny Wielki Szef? Odpowiedź na te pytania przyniesie Tintinowi spore zaskoczenie.

W albumie „Pęknięte ucho” Tintin chce odnaleźć skradziony z muzeum rzadki posążek. Jego śladów szuka zarówno w swym rodzinnym kraju, jak i w Ameryce Południowej, gdzie trafia w wir niepokojów politycznych i ciągłych przewrotów… a nawet mimo woli rozpoczyna karierę oficerską! Reporter odwiedzi także twórców posążka, żyjące w dżungli plemię Arumbayów, i wielokrotnie będzie musiał zmierzyć się z dwoma gotowymi na wszystko przestępcami.
W zamykającej tom historii Tintin trafia podczas spaceru na rozbity samolot i zostaje zaatakowany przez jego załogę. Żeby odkryć, dlaczego znalazł się na celowniku tajemniczej szajki, udaje się do Wielkiej Brytanii. Dochodzenie okazuje się pełne niebezpieczeństw, a przeciwnicy – groźni i zdeterminowani. Czy klucz do tajemnicy może znajdować się na osławionej Czarnej Wyspie w Szkocji, którą zamieszkuje ponoć straszliwy potwór?

Na 2024 rok wydawnictwo Egmont zaplanowało wydanie kolejnych czterech tomów. Tom trzeci będzie zawierał historie „Berło Ottokara” (1939), „Krab o złotych szczypcach” (1941), „Tajemnicza gwiazda” (1942), „Tajemnica jednorożca” (1943). W tomie czwartym znajdą się przygody „Skarb Szkarłatnego Rackhama” (1945), „Siedem kryształowych kul” (1948), „Świątynia Słońca” (1949), „Tintin w krainie czarnego złota” (1950). Tom piąty będzie zawierał albumy „Kierunek Księżyc” (1953), „Spacer po Księżycu” (1954), „Afera Lakmusa” (1956), „Koks w ładowni” (1958). W tomie szóstym znajdą się historie „Tintin w Tybecie” (1960), ”Klejnoty Bianki Castafiore” (1963), „Lot 714 do Sydney” (1968), „Tintin i Picarosi” (1976), „Tintin i Alph-Art” (1986).

Przygody Tintina, tom 1

Scenariusz: Hergé
Rysunki: Hergé
Przekład: Daniel Wyszogrodzki, Marek Puszczewicz
Oprawa: twarda
Objętość: 272 strony
Format: 216×285
Cena: 139,99
ISBN: 978-83-281-7021-6
Język oryginału: francuski
Seria: Przygody Tintina
Kategoria: komiks europejski
Tematyka: przygodowy

Przygody Tintina, tom 2
Scenariusz: Hergé
Rysunki: Hergé
Przekład: Daniel Wyszogrodzki, Marek Puszczewicz
Oprawa: twarda
Objętość: 260 stron
Format: 216×285
Cena: 139,99
ISBN: 978-83-281-7022-3
Język oryginału: francuski
Seria: Przygody Tintina
Kategoria: komiks europejski
Tematyka: przygodowy