Festiwal Rymkiewiczowski 2-10 listopada 2023

Festiwal Rymkiewiczowski 2-10 listopada 2023

Przegląd

W dniach 2-10 listopada br. odbędzie się 1.edycja Festiwalu Rymkiewiczowskiego. To ponad dwadzieścia wydarzeń – od literatury po filozofię, od teatru po muzykę. W ramach imprezy odbędą się liczne debaty, koncerty, przedstawienia, warsztaty i przedstawienia teatralne.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji są „Dziady, upiory, przodkowie”.

Festiwal to okazja nie tylko do uczczenia pamięci, zmarłego przed rokiem, Jarosława Marka Rymkiewicza i prezentacji jego dorobku. Twórczość poety zostanie tu potraktowana jako punkt wyjścia do refleksji nad obecnymi w niej wątkami, fundamentalnymi dla zrozumienia współczesności. Organizatorami imprezy są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fundacja Evviva L’arte oraz Instytut Książki.

W konferencji prasowej, inaugurującej kampanię informacyjną festiwalu, uczestniczyli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. W prezentacji programu, poza dyrektorką Festiwalu Rymkiewiczowskiego Izabelą Michalską, udział wzięli przedstawiciele instytucji partnerskich oraz kuratorzy i autorzy poszczególnych wydarzeń. Wśród nich prof. Wawrzyniec Rymkiewicz, dr Mateusz Werner, Dariusz Kunowski, Piotr Herbich, Remigiusz Mazur-Hamaj, Łukasz Kozak, prof. Krzysztof Koehler oraz Mariusz Cieślik.

Pisarskie credo Rymkiewicza: jesteś pisarzem, więc jesteś umarły. To hasło, które przyświeca również pierwszej edycji Festiwalu Rymkiewiczowskiego, zatytułowanej »Dziady, upiory, przodkowie«. To jest jeden z wielu aspektów twórczości Rymkiewicza, ale w tym roku chcielibyśmy się skupić właśnie na nim – mówiła podczas konferencji prasowej w PAP Izabela Michalska, dyrektorka Festiwalu.

Jarosław Marek Rymkiewicz, pisarz, poeta, eseista, historyk literatury, dramaturg, tłumacz. Badacz szczegółów, które – oglądane pod lupą – były punktem wyjścia do opowieści o Mickiewiczu, Słowackim, Leśmianie, Fredrze, snutych w sposób w polskiej literaturze wcześniej nieznany. Twórca oryginalnego stylu, opisywał nim również najważniejsze momenty historii Polski, co zawsze rozbudzało gorące dyskusje.

Program Festiwalu TUTAJ

Szczegółowe informacje na stronie https://festiwalrymkiewiczowski.pl/

 

 

 

Kategorie: Wydarzenia