Mistrzowskie Wieczory Literackie w Muzeum Pana Tadeusza

Przegląd


Muzeum Pana Tadeusza zaprasza 4 października br. na wieczór poświęcony twórczości Stanisława Lema. Gośćmi spotkania będą: prof. Stanisław Bereś, historyk literatury, krytyk, eseista oraz Wojciech Zemek, były sekretarz Stanisława Lema, obecnie zarządca praw autorskich oraz redaktor strony www.lem.pl.

„W Lema widmowej bibliotece jest jednak coś więcej niż tylko zmęczenie fabulacją: rolę najistotniejszą gra w tych utworach nie tyle skrótowość, ile dwupoziomowość prezentacji zmyślonego dzieła, wplecenie jej w tok opowieści elokwentnego a fikcyjnego »recenzenta«, który nie tylko streszcza, ale też wyraża swoje zdanie o poglądach i twórczej kompetencji równie fikcyjnego autora. W ten sposób każda idea jawi się owinięta w podwójnie dystansujące opakowanie, wpleciona zostaje od razu w Wielkie Gadanie, które jest krwiobiegiem kultury, instancją pośredniczącą nie tylko w naszych próbach docierania do materialnej prawdy o świecie, ale też w każdym porozumiewaniu się ludzi między sobą. Ta elokwencja robi czasem wrażenie komiczne i sama jest przedmiotem parodii, ale niekiedy jawi się jako swoisty amortyzator, chroniący przed apodyktycznością jakiejś idei, jej bezceremonialnym czy wręcz brutalnym kwestionowaniem wszystkiego, do czego skłania nas w myśleniu przyzwyczajenie czy tzw. zdrowy rozsądek” – Jerzy Jarzębski w „Apokryfach Lema”

Goście

Prof. Stanisław Bereś – historyk literatury, krytyk literacki i tłumacz. Były redaktor „Telewizyjnych Wiadomości Literackich”, magazynu „Latarnik” oraz programu „Jatka Kulturalna.” Zasiadał w jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz Nagrody Literackiej Nike. Przetłumaczył m.in. „Rozmowy ze Stanisławem Lemem” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 1987, 2018) na języki rosyjski, ukraiński i białoruski.

Wojciech Zemek – polonista, znawca w zakresie prawa autorskiego oraz ochrony własności intelektualnej. Entuzjasta twórczości Stanisława Lema z zamiłowania i zawodu: w latach 1996–2006 pełnił funkcję sekretarza pisarza, a obecnie zajmuje się zarządzaniem prawami autorskimi, jest redaktorem i administratorem serwisu www.lem.pl.

 

4 października 2023 (środa), godzina 18.00
Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, Wrocław

wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

goście: prof. Stanisław Bereś, Wojciech Zemek

 

Kategorie: Wydarzenia