„Ulubiona Księgarnia Warszawy” – nowa edycja konkursu

„Ulubiona Księgarnia Warszawy” – nowa edycja konkursu

Przegląd

Po raz kolejny Warszawa zachęca swoich mieszkańców do udziału w plebiscycie. Właśnie rusza nowa edycja konkursu „Ulubiona Księgarnia Warszawy”. W tym roku każdy będzie mógł zgłosić księgarnię do tego tytułu, a potem wziąć udział w głosowaniu. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 17 września 2023.

Warszawianki i warszawiacy od trzech lat wybierają swoje ulubione księgarnie niezależne, które tworzą niepowtarzalny klimat stolicy i są lokalnymi centrami kultury. W tym roku konkurs „Ulubiona Księgarnia Warszawy” zmienia się. W nowej odsłonie składa się z kilku etapów – pierwszy to zgłaszanie księgarń. Nowością jest także powołanie komisji konkursowej, która wskaże nominacje w czterech kategoriach, a także przyzna nagrodę specjalną.

Zwycięzcy otrzymają tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023” oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 75 tys. złotych.

Jak zgłosić księgarnię?
Na zgłoszenia księgarń do konkursu organizatorzy czekają do 17 września. Propozycje należy przesłać za pośrednictwem specjalnego formularza online(otwiera się w nowej karcie).

Spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa nominuje księgarnie w czterech kategoriach (max 7 w każdej kategorii): kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia ogólnoasortymentowa oraz księgarnia specjalistyczna. Jury weźmie pod uwagę ich działalność w ostatnich 12 miesiącach według następujących kryteriów: zaangażowanie pracowników i znajomość oferty książkowej, kulturotwórcza rola księgarni (promocja czytelnictwa, aktywność w mediach społecznościowych, organizacja wydarzeń), spójność z wartościami wpisanymi do polityki kulturalnej Miasta.

Po ogłoszeniu nominacji rozpocznie się głosowanie mieszkańców w plebiscycie online (od 13 października do 26 listopada).

Komisja konkursowa
Nowy regulamin oddaje głos ekspertkom i ekspertom. Do zadań komisji konkursowej(otwiera się w nowej karcie) należy nominowanie księgarń do nagrody w czterech kategoriach, nadzór nad prawidłowym przebiegiem konkursu, wybór najciekawszych opinii o księgarniach, przyznanie nagrody specjalnej.

Wydarzenia towarzyszące konkursowi
W ramach tegorocznej edycji nagrody w stołecznych księgarniach i antykwariatach odbędą się różnorodne wydarzenia kulturalne, m.in. spacer, gra literacka, warsztaty i spotkania autorskie. Projekty zbierał Staromiejski Dom Kultury(otwiera się w nowej karcie), który przygotuje również uroczysty finał konkursu w grudniu.

 

Kategorie: Nagrody