Masha Gessen z niemiecką nagrodą Hannah Arendt

Przegląd

W miniony piątek ogłoszono laureatkę Nagrody Hannah Arendt. Po zeszłorocznym zwycięstwie ukraińskiego pisarza Serhija Żadana, w tym roku nagrodę w wysokości 10 000 euro otrzymała rosyjsko-amerykańska dziennikarka, eseistka i pisarka Masha Gessen – informuje portal publishingperspectives.com .

Jak podkreślono w laudacji Masha Gessen to “jeden z najodważniejszych kronikarzy naszych czasów”. Gessen relacjonuje gry władzy i tendencje totalitarne, a także obywatelskie nieposłuszeństwo i umiłowanie wolności. Masha Gessen pisze o uciążliwej codzienności, konfliktach kulturowych i walce o demokratyczne samostanowienie.

„Masha Gessen od lat opisuje polityczne tendencje i konflikty w społeczeństwie amerykańskim i rosyjskim.

Masha Gessen – amerykańsko-rosyjska dziennikarka pochodzenia żydowskiego, autorka książek o tematyce społeczno-politycznej, działa na rzecz praw osób LGBT.  Autorka kilku książek dotyczących głównie życia społecznego i politycznego współczesnej Rosji, a także biografii słynnego rosyjskiego matematyka Grigorija Perelmana. W Polsce ukazały się książki m.in.: Putin. Człowiek bez twarzy, Będzie to co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji, czy Słowa skruszą mury.

 

Kategorie: Nagrody