Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów w EC1

Przegląd

 

Bezwstydne i obsceniczne publiczne obcowanie z kulturą popularną już 27 sierpnia!

Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów został ustanowiony na pamiątkę urodzin Jacka Kirby’ego, legendarnego rysownika i twórcy m.in. Kapitana Ameryki i Fantastycznej Czwórki. W wigilię rocznicy, w niedzielę 27 sierpnia od godz. 12:00, miłośnicy kultury popularnej spotkają się w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, by zawiązać czytelniczą wspólnotę oraz publicznie zamanifestować (wciąż dla niektórych ukrytą) prawdę, że komiksy to szlachetne teksty kultury i wspaniałe dzieła sztuki.

Dlaczego akurat ta rocznica zyskała międzynarodowy wymiar oraz symboliczny status? Jack Kirby był członkiem pokolenia, które właściwie powołało komiks do życia w superbohaterskm kostiumie fenomenu popkultury. To za sprawą jego talentu, wyobraźni i intuicji Kapitan Ameryka poprowadził zbiorową świadomość młodych Amerykanów w stronę sukcesu rynkowego, który później zdominował także inne rejony świata. Dziś Marvel i DC Comics to giganci, dyktujący prawa podaży tematów globalnego dyskursu. Ale zanim wyrośli na turbokapitalistycznym paliwie rakietowym, wzbudzali wibracje niepokoju, moralnego oburzenia i konfliktu pokoleniowego. W końcu panteon Hulka, Thora, Iron Mana zamieszkał na Olimpie (który ze starożytnej Grecji przeniósł się do Kalifornii, niebezpiecznie blisko Hollywood). Superbohaterzy stali się kodem pokoleniowym, który obsługiwał kontrkulturę równolegle z Kenem Keseyem i The Grateful Dead. Oto właśnie powód, dla którego do dziś świętujemy urodziny Jacka Kirby’ego. Bo dzięki determinacji połączonej z geniuszem plastycznym stworzył nowych bogów – a więc pośrednio jest odpowiedzialny za to jak dziś wygląda kultura i świat.

Tomasz Leśniak gościem specjalnym Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów

A kto będzie rytualnym wcieleniem Kirby’ego podczas łódzkich obchodów Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów? Tomasz Lew Leśniak! Spotkanie autorskie z rysownikiem rozpocznie się ok. godziny 14:00 w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Leśniak jest autorem znanej humorystycznej serii Jeż Jerzy, a w tym roku po raz kolejny udowodnił uniwersalny charakter swojego talentu, wkomponowując cartoonowy styl w quasi-apokaliptyczną historię. Fungae – bo o nim mowa – to album komiksowy wydany w duecie z Wojtkiem Wawszczykiem, który na początku 2023 r. spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyków i szerokiej publiczności. Gęsta i duszna atmosfera dżungli – gnijącej, owadziej, zbyt biologicznej, w nurcie płynów ustrojowych – jest też trochę odbiciem wyżej opisanego konfliktu pokoleń (w soczewce jednej rodziny z toksyczną miłością ojców i synów). Operowanie językiem komiksu jest tu fenomenalne, tym bardziej więc miło będzie sobie wspólnie z autorem publicznie poczytać. Lub stanąć w kolejce po rysograf.

Przedpremierowe zwiedzanie wystaw komiksowych

Dlaczego jeszcze warto przyjść do EC1 Łódź w trakcie Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów? Przede wszystkim będzie to unikatowa okazja do przedpremierowego zwiedzania Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Już w zeszłym roku była to gratka dla uczestniczek i uczestników, a przecież tym razem został już tylko miesiąc do otwarcia! Większość ekspozycji jest na ukończeniu, więc zwiedzający będą mogli przeżyć właściwie kompletne doświadczenie. Oprowadzenie odbędzie się pod przewodnictwem Katarzyny Tośty, która doposaży wrażenia o wybitne przygotowanie merytoryczne i przeprowadzi gości przez skomplikowaną mapę korytarzy wystaw komiksowych.

Poza tym CKNI przygotowało atrakcje dla podniebienia i dla portfela. W ramach wydarzenia będzie można testować kawy w kawiarni, która wkrótce zagości w tym miejscu na stałe. Dodatkowo obwoźny handel komiksami pomoże doposażyć domowy komiksozbiór. No i najsmaczniejsze – będzie można złapać pocztówkę rabatową, uprawniającą do 20-procentowej zniżki na karnety na Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. MFKiG już za nieco ponad miesiąc – tym bardziej warto zacząć rozgrzewkę przed komiksowym maratonem podczas Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów.

Zapraszamy również 28 sierpnia o godz. 15:00 do Parku Ocalałych

Akcja plenerowa pokaże, że działalność wydawnicza Centrum Dialogu im. Marka Edelmana czerpie również z kultury komiksowej, a z drugiej umożliwi uczestnikom wzięcie udziału w nietuzinkowym przedsięwzięciu z czytaniem komiksów historycznych na żywo, warsztatami plastycznymi dla dzieci i młodzieży oraz sesją dedykacji przybyłych autorów.
Centrum Dialogu wydało do tej pory powieść graficzną „Naród zatracenia” (autorzy: Maciej Świerkocki – scenarzysta, Mariusz Sołtysik) oraz komiks „Edelman” (autorzy: Michał Arkusiński – rysownik, Maciej Cholewiński – scenarzysta, Piotr Kasiński – adaptacja scenariusza, Katarzyna Tośta – produkcja). Autorzy i ostatniego będą mogli na miejscu podpisać się lub wrysować w publikacjach przyniesionych przez publiczność.

 

 

 

Kategorie: Wydarzenia