“Lato w pionierskiej chuście” – premiera 12 lipca

Przegląd

Oto powieść zakazana we współczesnej Rosji! Historia przyjaźni i niezwykłej miłości w świecie, który krzyczy: „Nie!”.
Przedstawiamy wyjątkowy romans o odkrywaniu siebie, o stracie, o poszukiwaniu sensu i powrotach do czasów dawno utraconego dzieciństwa.

Przed Wami najbardziej poruszająca historia miłosna tych wakacji. Lato w pionierskiej chuście to książka o prawdziwej miłości, która może zaistnieć i rozkwitnąć nawet w najbardziej siermiężnych i niesprzyjających warunkach.

Lata osiemdziesiąte w Związku Radzieckim nie były dobrym czasem na miłość, która nie zna granic.

Obóz pionierski „Jaskółka” otwiera powoje dla dziewcząt i chłopców każdego lata. Radzieckie dzieci spędzają wakacje na łonie natury, ucząc się przyjaźni, patriotyzmu, współpracy i leninizmu. Obóz pionierski „Jaskółka” przygotowuje do wstąpienia w szeregi Komsomołu – Komunistycznego Związku Młodzieży. Stamtąd już niedaleka droga do Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i budowania socjalistycznej potęgi kraju. Lecz wakacje 1986 roku nie będą kolejnym zwyczajnym turnusem uprawiania propagandy na chłonnych umysłach radzieckich dzieci.

Jura, szesnastoletni łobuz rozkochany w muzyce klasycznej, od dawna spędza wakacje właśnie w „Jaskółce”. Nie spodziewa się, że tym razem doświadczy czegoś wyjątkowego, co odmieni jego życie na zawsze. Jura poznaje osiemnastoletniego Wołodię – nowego zastępowego w obozowych kadrach. Chłopcy są jak ogień i woda – Jura sprzeciwia się zasadom, nie znosi dyscypliny, rozrabia i kłóci się z każdym, kto narzuca mu swoje zdanie. Wołodia jest uporządkowany, ma swoje plany, marzy o byciu komsomolcem i dostaniu się do partii.

Zamów książkę już teraz!
https://bit.ly/lato-w-pionierskiej-chuscie

Chłopcy wbrew wszystkim dzielącym ich różnicom zaprzyjaźniają się. Przyjaźń przeradza się w coś więcej. W coś, czego Jura nie potrafi nazwać, i czego boi się Wołodia – w Związku Radzieckim homoseksualne związki są przestępstwem, a ujawnienie targających Wołodią uczuć nie dość, że uniemożliwiłoby mu realizację planów związanych z partią, to jeszcze zagroziłoby życiu obydwu chłopców.

Co takiego wydarza się między młodzieńcami, że Jura powraca do „Jaskółki” dwadzieścia lat później, by odnaleźć okruchy pierwszej i najważniejszej miłości swojego życia?

Lato w pionierskiej chuście to nie tylko queerowy romans YA. To poruszająca opowieść o odkrywaniu własnej tożsamości w doskonale odmalowanych realiach obozów pionierskich końca lat osiemdziesiątych. To opowieść o nieśmiałym zerkaniu ku Zachodowi, o byciu sobą wbrew całemu światu i o tęsknocie za utraconym na zawsze dzieciństwem.

Jelena Malisowa, foto © Ira Guzova

Katierina Silwanowa i Jelena Malisowa, autorki Lata w pionierskiej chuście, musiały w trosce o własne życie opuścić kraj. Ich książka została okrzyknięta „spiskiem wymierzonym w Rosję” i zniknęła z półek tamtejszych księgarni. Jednocześnie stała się prawdziwym fenomenem na TikToku, poruszającym i szeroko komentowanym manifestem wolności we współczesnym świecie.

Katierina Silwanowa, foto © Diana Kokhna

Lato w pionierskiej chuście pojawi się w polskich księgarniach za sprawą Wydawnictwa Insignis już 12 lipca tego roku. Zapraszamy do odkrycia tej niezwykłej historii o miłości, która nie miała prawa się wydarzyć, a jednak się wydarzyła…

 

 

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Insignis