Do odważnych świat należy, ale czy każdą granicę warto przekraczać?

Przegląd

Błyskotliwa powieść Kirstin Chen o dwóch Amerykankach pochodzenia azjatyckiego, które łączą siły, żeby z małego przekrętu uczynić wielkie przedsięwzięcie na światową skalę.

26 lipca na księgarnianych półkach nakładem wydawnictwa HarperCollins Polska ukaże się powieść amerykańskiej pisarki Kirstin Chen zatytułowana „Podróbka”. Autorka pod pozorem lekkiej, humorystycznej opowieści o nie do końca legalnym interesie dwóch przedsiębiorczych Amerykanek chińskiego pochodzenia rozprawia się z mitem wzorca mniejszościowego, którego przedstawicielami w Stanach Zjednoczonych są azjatyccy emigranci. Z wnikliwością ilustruje też system klasowy społeczeństwa amerykańskiego.

O KSIĄŻCE:
Opowieść o dwóch Amerykankach pochodzenia azjatyckiego, które łączą siły, przeobrażając mały przekręt z podróbkami w wielkie przedsięwzięcie na światową skalę.

Ava Wong zawsze grała bezpiecznie. Jako zasadnicza, przestrzegająca reguł amerykańska prawniczka wiedzie idealne życie – ma męża, który jest uznanym chirurgiem, małego synka i śliczny dom. Ale jej świat ukryty za tą fasadą powoli się wali: małżeństwo się rozpada, kosztowny dyplom prawniczy od lat leży niewykorzystany, a napady złości synka doprowadzają ją na skraj załamania nerwowego.
I oto zjawia się Winnie Fang – po dwudziestu latach chce odnowić znajomość z dawną przyjaciółką ze studiów. Tylko że po nieśmiałej, dziwnej dziewczynie, którą Ava niegdyś znała, nie ma już śladu. Winnie to teraz pewna siebie światowa kobieta, ociekająca luksusem, czego przykładem jest choćby niezwykle pożądana torba Birkin w klasycznym pomarańczowym kolorze. Co jest tajemnicą jej sukcesu?
Otóż Winnie uknuła pomysłowy plan oparty na imporcie niemal perfekcyjnych podróbek luksusowych torebek i potrzebuje kogoś z amerykańskim paszportem, kto pomoże jej w prowadzeniu biznesu – i kogo nikt nigdy by nie podejrzewał o popełnienie przestępstwa. Kogoś takiego jak Ava.
Kiedy jednak okazuje się, że spektakularny sukces całego przedsięwzięcia jest zagrożony, Winnie nagle znika, a Ava musi zamierzyć się sama z konsekwencjami…

Zaglądając za zasłonę ekskluzywnych designerskich witryn sklepowych i chińskich fabryk produkujących luksusowe towary, Kirstin Chen rozprawia się ze stereotypami, ukazując dwie zdeterminowane i zapadające w pamięć kobiety, które domagają się czegoś więcej od życia.
Książka pod patronatem Wirtualnej Polski i platformy stylowi.pl

„Czarne poczucie humoru z poważnymi podtekstami, Chen rzuca światło na tajemnice, wstyd i wiele sposobów, w jakie kobiety mogą być wykluczane.” Daily Mail
***
„Zabawna, luksusowa lektura – ale pod powierzchnią blichtru i blasku kryje się również bystra dekonstrukcja amerykańskiego snu i mitu o wzorcowej mniejszości … innowacyjna i przewrotna.” New York Times
***
„Sprytna, bystra i chytrze zabawna… Cudownie odmienna powieść kryminalna z zaskakującym zwrotem akcji […]” Kirkus Reviews
***
„Sprytna i przewrotna; analiza macierzyństwa oraz cierpki wgląd w kulturę i klasę społeczną” Booklist

 

O AUTORCE:
KIRSTIN CHEN to nagradzana autorka dwóch bestsellerowych książek. Jej powieść „Bury What We Cannot Take” została uznana za najlepszą książkę roku przez internetowe magazyny i portale literackie „Entropy”, „Popsugar” i „BookBub”, a także za najlepszą lekturę sezonu przez „Electric Literature”, „The Millions”, „The Rumpus”, „Harper’s Bazaar” oraz „InStyle”. Znalazła się także na liście kandydatów do Singapurskiej Nagrody Literackiej. Debiutancka powieść Chen „Sos sojowy dla początkujących” okazała się najlepiej sprzedającą się pozycją na Amazonie. Przez czasopismo „O, The Oprah Magazine” została także okrzyknięta „książką, po którą koniecznie trzeba sięgnąć”, a magazyn „Glamour” ogłosił ją topowym wyborem klubu książkowego.
Chen otrzymała nagrody Steinbeck Fellows Program, Sewanee, Hedgebrook, Napa Valley Writers’ Conference, Toji Cultural Foundation oraz National Arts Council of Singapore. Jej opowiadania pojawiły się w „Real Simple”, „Literary Hub”, „Writer’s Digest”, „Manrepeller”, „Zyzzyva” i „Best New Singaporean Short Stories”. Zdobyła tytuł magistra w Emerson College i ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Stanforda.

Premiera: 26 lipca 2023
Przekład: Danuta Fryzowska
ISBN: 978-83-276-8869-9
Cena: 39,99 zł
Cena e-book: 33,99 zł
Gatunek: lit. obyczajowa
Format: 145×215
Oprawa miękka

 

 

Kategorie: Literatura