Majowy miesięcznik „W drodze”

Przegląd

Majowy miesięcznik „W drodze” o sporze wokół Karola Wojtyły, o młodych ludziach, którzy myślą o zmianie płci, oraz o tym, jak przygotować dzieci do pierwszej spowiedzi.

Transseksualizm

Słowo „transseksualizm” wywołuje kontrowersje. Brakuje, jak zawsze przy tematach dotykających etyki i ludzkiego życia, spokojnego przyglądania się problemowi i próby zrozumienia tych, którzy cierpią. I znalezienia odpowiedzi na pytanie: Czy zmiana płci, tranzycja, jest lekarstwem na to cierpienie?

Jak pomóc młodym ludziom i jak wesprzeć ich rodziców, którzy mają prawo czuć się zagubieni, gdy nastoletnia córka prosi ich, by od dziś mówili do niej Krzysiu? O tym Joanna Piekarska, terapeutka z Pracowni Dialogu.

Prof. Lew-Starowicz ostrzega przed falą detranzycji w Polsce. Jak wygląda proces powrotu do pierwotnej płci pisze, z perspektywy Wielkiej Brytanii, Jolanta Brózda-Wiśniewska.

A jak się do tego wszystkiego mają słowa z Księgi Rodzaju, że Bóg stworzył mężczyznę i niewiastę? Jakie podejście do transseksualizmu ma Kościół? O tym Dominika Żukowska-Gardzińska i Bartosz Wieczorek.

 

Spór o konfesjonał

Wiele mówi się o spowiedzi dzieci, głównie za sprawą osób, które nie chodzą do Kościoła i nie korzystają z sakramentów. A co sądzą rodzice? I ksiądz, który przygotowuje dzieci do pierwszej komunii świętej, a więc także do pierwszej spowiedzi?

Psycholog Anna Dembińska uważa, że do spowiedzi nie powinny przystępować dzieci niewierzące, czyli wychowujące się w domach, gdzie o Bogu i wierze nie ma mowy, a pierwsza komunia to impreza i wypasione prezenty.

O przygotowaniach do pierwszej spowiedzi i zaangażowaniu rodziców mówi Przemysław Ciesielski OP.

 

Mama, matka, mamusia

Maj to też Dzień Matki. W ostatnich latach powstało sporo książek o matkach, które odeszły, jakbyśmy próbowali oswoić coś, co jest nie do oswojenia. Przejmujący, wzruszający i poruszający tekst o mamach, których już nie ma, napisał Rafał Cekiera.

A o mamach opiekujących się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi, które nigdy nie narysują dla nich laurki, nie powiedzą wiersza, pisze Dorota Ronge-Juszczyk.

Rozmowa w drodze

Wydaje się, że na ten temat powiedziano i napisano już wszystko: Czy Karol Wojtyła wiedział, czy nie wiedział? Jest winny czy niewinny? Należy odebrać mu tytuł świętego czy dalej prosić o wstawiennictwo? Czy reportaż Franciszkańska 3 to podniesienie ręki na Kościół i św. Jana Pawła II, czy próba uporania się z tematem kościelnej pedofilii?

Odpowiada Marek Lasota, wieloletni pracownik Instytutu Pamięci Narodowej.

Felietony, dominikanie na niedzielę, recenzje…

Jak zawsze recenzje filmowe i literackie, niedzielne rozważania do Pisma Świętego i błyskotliwe felietony – każdy jak diament. Ale w tym miesiącu polecam szczególnie dwa: Wojciecha Ziółka SJ i Pawła Krupy OP o ich nieprzypadkowym spotkaniu na Syberii, które mimo zepsutego ogrzewania w domu parafialnym, organów, które przestały grać, i organisty, który się rozchorował, było spotkaniem niezapomnianym, niezwykle gorącym i pięknym, aż się wszystkim zaszkliły oczy.

A majowi dominikanie na niedzielę to Tomasz Zamorski OP, Norbert Augustyn Lis OP, Grzegorz Chrzanowski OP, Grzegorz Kuraś OP i Mikołaj Walczak OP.

Kup i czytaj miesięcznik „W drodze”!

Miesięcznik jest dostępny na wdrodze.pl (w prenumeracie papierowej oraz subskrypcji), a także w dobrych salonach prasowych i dominikańskich klasztorach.

[https://wdrodze.pl/produkt/w-drodze-2023-nr-05/]

Kategorie: Religia
Tagi: W drodze