“Ginekolodzy 2. Kolejne tajemnice i jeszcze większy strach”

Przegląd

“Ginekolodzy 2. Kolejne tajemnice i jeszcze większy strach”

Iza Komendołowicz

Wydawnictwo W.A.B.

Premiera: 31 maja 2023

– Pan się czasem boi?
– Boję się codziennie. Każdego dnia mam średnio dwie sytuacje, w których balansuję na granicy życia i śmierci.

 

 

Środowisko ginekologów nigdy nie mówiło jednym głosem, ale dziś podziały są większe niż kiedykolwiek wcześniej. Ustawa antyaborcyjna, klauzula sumienia, in vitro, antykoncepcja, badania prenatalne czy edukacja seksualna – to tematy, które wywołują ogromne emocje i gorące dyskusje. Na sali sejmowej, w mediach i w rozmowach prywatnych.

Co ciekawe, sami ginekolodzy rzadko wypowiadają się publicznie. Dlaczego milczą? Czy dzisiaj trudno być ginekologiem w Polsce? Co lekarzom przeszkadza w wykonywaniu zawodu? A co jest dla nich wciąż fascynujące? Dlaczego coraz więcej z nich rezygnuje z pracy w szpitalu i wybiera prywatną praktykę?

Autorka rozmawia z ginekolożkami i ginekologami, położnymi, prawniczkami i aktywistkami. Przytacza osobiste, często niezwykle dramatyczne historie pacjentek – między innymi Izabeli z Pszczyny. Wszystkie tworzą obraz rzeczywistości, w jakiej dziś funkcjonują ginekolodzy i kobiety.

Iza Komendołowicz – dziennikarka. Przez wiele lat związana z prasą kobiecą. Autorka setek wywiadów i reportaży oraz kilku książek: biografii Elżbiety Czyżewskiej, zatytułowanej Elka, wywiadu rzeki z Witoldem Pyrkoszem Podwójnie urodzony (wraz z Anną Grużewską) i zbioru rozmów Rozwód po polsku. Strach i nadzieje. Jej książka Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów narobiła sporo szumu, zdobyła rzesze czytelników i stała się bestsellerem.

Kategorie: Literatura
Tagi: WAB