„Cieniem będąc, cieniem zostałem” Wacława Holewińskiego – relacja z wieczoru autorskiego

Przegląd

Dziękujemy wszystkim za tak liczną obecność na wieczorze autorskim Wacława Holewińskiego promującym powieść „Cieniem będąc, cieniem zostałem”, które odbyło się 30 marca 2023 roku w Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej. Laudację wygłosił prof. Jan Żaryn, spotkanie prowadziła Barbara Schabowska dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, zaś fragmenty powieści czytał aktor i reżyser Andrzej Mastalerz.

W trakcie spotkania autorskiego Wacław Holewiński nie tylko próbował przybliżyć sylwetkę Karola Jaroszyńskiego, wybitnego wizjonera, ale także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jego postać została wymazana z historii i mało kto, wie, kim był ten wybitny Polak.

W 1909 roku syn byłego powstańca styczniowego, utracjusz z bogatej rodziny uwielbiający hazard, wygrywa w Monte Carlo równowartość 774 kilogramów złota. Odtąd wykupuje akcje kolejnych banków, inwestuje w kopalnie, cukrownie, transport i fabryki… Mowa o Karolu Jaroszyńskim – Polaku, który w przededniu I wojny światowej był jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

W tej napisanej z niezwykłym rozmachem powieści Wacława Holewińskiego śledzimy koleje życia bohatera w rozmaitych odsłonach, na tle najważniejszych wydarzeń dziejowych i z udziałem osób, których nazwiska na trwałe zapisały się na kartach historii.

Niezwykłe losy Jaroszyńskiego, postaci nietuzinkowej, choć mało znanej, stają się też pretekstem do ukazania ponownych narodzin Rzeczpospolitej w pierwszych dekadach XX wieku. Jak na jego działalność wpłynie rewolucja bolszewicka? Czy uda mu się zachować majątek? I czy ożeni się z córką cara?

Więcej na temat publikacji można znaleźć na stronie: www.wydawnictwolira.pl

 

 

Kategorie: Unassigned
Tagi: Lira