„Skorpion” i „Cygan” – wydawnictwo Egmont powraca do wydawania komiksów Enrica Mariniego

Przegląd

Enrico Marini to ceniony włoski twórca, znany przede wszystkim z serii „Skorpion”, „Cygan”, „Drapieżcy”, „Orły Rzymu” czy „Gwiazdy pustyni”. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych europejskich rysowników. Wydawnictwo Egmont wraca do wydawania komiksów tego autora. W ubiegłym roku ukazał się pierwszy tom nowej serii “Noir Burlesque”, natomiast w roku 2023 ukażą się nowe wydania serii “Skorpion” oraz “Cygan”. W sprzedaży jest także dostępny album narysowany przez Mariniego dla DC Comics: „Batman. Mroczny książę z bajki”.

Na 8 lutego br. wydawnictwo zaplanowało premierę pierwszego tomu zbiorczego serii „Skorpion”. To bestsellerowa seria przygodowa, która dwukrotnie była nominowana do nagrody festiwalu w Angoulême. Pierwszy album zbiorczy zawiera trzy tomy oryginalne: „Znamię szatana”, „Tajemnica papieża” i „Krzyż Świętego Piotra”.

Druga połowa XVIII wieku, Rzym. Kochający zabawę, kobiety i niebezpieczeństwa Skorpion jest rabusiem grobów, ale nietypowym. Doskonale znając literaturę starożytną i średniowieczną oraz układ katakumb, wie, gdzie szukać pochówków dawnych świętych, których kości sprzedaje jako relikwie. Pewnego dnia tajemnice związane z niezwykłym pochodzeniem młodzieńca powodują, że wchodzi w drogę dziewięciu rodom, które od starożytności władają Europą. Rozpoczyna się nierówna walka mogąca mieć wpływ na przyszłość całego chrześcijańskiego świata…

Serię o Skorpionie wymyślił belgijski scenarzysta Stephen Desberg, współtwórca takich opowieści jak „Billy The Cat”, „IR$” czy „Golden Dogs”.
Wszystkie tomy serii „Skorpion” zostaną wydane w tym roku.

Na maj br. zaplanowane jest wydanie zbiorcze wszystkich sześciu tomów bestsellerowej serii przygodowo-fantastycznej „Cygan”, która rozgrywa się na początku XXI wieku w świecie zniszczonym przez katastrofę klimatyczną. W tej opowieści nie brakuje zapierających dech krajobrazów, walk, pościgów ani odważnych scen miłosnych. Autorem scenariusza do cyklu „Cygan” jest belgijski twórca Thierry Smolderen (serie „Colère Noire”, „Ghost Money”, „McCay”).

W roku 2023 ukaże się również drugi tom serii “Noir Burlesque” – wspaniale narysowanej przez Mariniego klasycznej opowieści gangsterskiej.

Enrico Marini urodził się w 1969 roku w Szwajcarii. Jest absolwentem projektowania graficznego l’Ecole des Beaux-Arts w Bazylei. Jego kariera rozpoczęła się w 1987 roku na Festiwalu Komiksowym w Sierre, gdzie został zauważony, a następnie zaproszony do narysowania serii „Olivier Varèse” na podstawie scenariusza Thierry’ego Smolderena (Alpen Publishers). W 1992 roku Marini i Smolderen zmienili światy i stworzyli Cygana – prawdziwego bohatera z krwi i kości. Następnie Marini podróżuje z Jeanem Dufaux po świecie wampirów w serii „Drapieżcy”, której pierwszy tom ukazał się w 1998 roku. Rysownik nawiązał też współpracę ze Stephenem Desbergiem, z którym zrealizował marzenie z dzieciństwa – narysował western (seria „Gwiazdy pustyni”). Z ich spotkania kilka lat później narodziła się seria „Skorpion” (Egmont 2023). W 2007 roku Marini rozpoczyna rysowanie cyklu „Orły Rzymu”, w którym przenosi się do starożytności.  W 2017 roku podejmuje nowe wyzwanie i rysuje album „Batman. Mroczny książę z bajki”. To dyptyk poświęcony mrocznemu rycerzowi, który został wydany przez Dargaud we współpracy z DC Comics. W Polsce ukazał się w 2019 roku. Jest też autorem klasycznej opowieści gangsterskiej z serii „Noir Burlesque”.

Skorpion, tom 1
Scenariusz: Stephen Desberg
Rysunki: Enrico Marini
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: twarda
Objętość: 148 stron
Format: 216×285
Cena: 99,99
ISBN: 978-83-281-5307-3
Język oryginału: francuski
Seria: Skorpion
Kategoria: komiks europejski
Tematyka: przygodowy

Kategorie: Literatura
Tagi: Egmont