Rozmowa o książce Brandy Schillace “Doktor White i jego głowy, czyli śmiałe eksperymenty w transplantologii”
Przegląd
- Typ: Wydarzenia
- Marka: Bo.wiem, Wydawnictwo UJ
Rozmowa o książce Brandy Schillace
Doktor White i jego głowy, czyli śmiałe eksperymenty w transplantologii
przekład: Aleksandra Czwojdrak
W rozmowie udział wezmą:
dr Piotr Grzegorz Nowak (UJ)
dr Magdalena Muskała (UMB)
oraz
Agnieszka Andreasik (WUJ)
Spotkanie odbędzie się 23.02.2023 i będzie transmitowane
na profilu Facebook i kanale YouTube marki Bo.wiem
oraz Wydawnictwa UJ
Link do wydarzenia:
https://www.youtube.com/live/jrekMaU755s?feature=share
Do pierwszego zakończonego sukcesem przeszczepu doszło w USA w połowie lat 50 XX wieku. Od tego czasu w transplantologii nastąpił ogromny postęp. Śmiałe próby wybitnych chirurgów doprowadziły do tego, ze dzisiaj przeczep nerki, serca czy wątroby traktowany jest jak standardowa procedura ratowania życia. Dr Robert White, wybitny amerykański neurochirurg, obserwując rozwój transplantologii chciał również dokonać niemożliwego – przeszczepić mózg. Nie bacząc na opinię publiczną poświęcił tej idei całe życie. Przeprowadził setki operacji na zwierzętach, opracował metody i techniki wydłużające życie mózgu poza ciałem i nigdy nie przestał wierzyć w słuszność swojej teorii. Czy Robert White był niedocenionym geniuszem, czy raczej niebezpiecznym szaleńcem? Gdzie jest granica rozwoju transplantologii? Czy kiedyś usłyszymy o zakończonej sukcesem operacji przeszczepu głowy?
Na te pytania poszukamy odpowiedzi już 23.02.2023 o godzinie 18:00 podczas spotkania poświęconego książce „Doktor White i jego głowy”. Zaproszenie do rozmowy przyjęli dr Magdalena Muskała historyczka medycyny i konsultantka merytoryczna książki oraz Piotr Grzegorz Nowak filozof, bioetyk i autor książki „Etyka, śmierć i transplantacje”. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Andreasik z Wydawnictwa UJ
O książce
Czy można przeszczepić ludzką duszę?
Początki zimnej wojny przyniosły światu nie tylko wyścig kosmiczny, ale także zacięte współzawodnictwo w dziedzinie medycyny. Chirurdzy po obu stronach żelaznej kurtyny rywalizowali o to, kto pierwszy dokona udanej transplantacji nerki czy serca. Pewien amerykański naukowiec miał jednak ambitniejszy pomysł: przeszczepić głowę.
Robert White przeprowadził tysiące operacji, wypracował ratujące życie techniki neurochirurgiczne, do dziś stosowane w szpitalach. Doktor White, podobnie jak doktor Jekyll, miał również drugą tożsamość. W swoim laboratorium toczył zawziętą batalię, planując operację, która pozwoliłaby duszy żyć pomimo śmierci ciała. Jego wieloletnie próby, w tym przeszczepy głów małp, przysporzyły mu sławy, ale też wrogów, zwłaszcza wśród obrońców praw zwierząt.
Książka Doktor White i jego głowy uświadamia, jak skomplikowane i mroczne było oblicze innowacji, które dziś pozwalają ocalić życie pacjentów. To intrygująca opowieść o śmiałych eksperymentach na granicy fantastyki naukowej i praktyki medycznej.
„Brandy Schillace wzięła na warsztat najcudaczniejszy i najbardziej skomplikowany etycznie epizod w historii medycyny i wyrzeźbiła z niego pełną niuansów, przemyślaną opowieść. Właściwie nie sposób się od niej oderwać. Zaręczam wam: jeśli macie w głowie (czy gdzie bądź) mózg, uznacie tę książkę za fascynującą”.
Mary Roach, autorka książki Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków, zamieszczonej na liście bestsellerów „New York Timesa”
„Porywająca opowieść o doktorach bawiących się w Boga, o nauce idącej w szranki z ideologią oraz o losie kuszonym na każdym kroku”.
Robert Kolker, autor książki W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii
„Frapujące i niepokojące spojrzenie na skomplikowany świat badań naukowych oraz na jednego z najbardziej kontrowersyjnych praktyków w dziedzinie medycyny”.
„The Columbus Dispatch”
„Schillace ukazuje złożoną osobowość doktora Roberta White’a. Był on religijnym, ambitnym, egotycznym innowatorem, który rzucił wyzwanie nieomal każdej normie – w tym samej definicji życia – dążąc do wypracowania nowej, niesamowitej procedury chirurgicznej”.
Luke Dittrich, autor książki Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny
O autorce
Dr BRANDY SCHILLACE, wcześniej muzealniczka i wykładowczyni uniwersytecka, dziś jest redaktorką naczelną czasopisma „Medical Humanities”, należącego do „British Medical Journal”. W jego ramach prowadzi podcast poświęcony zagadnieniom sprawiedliwości społecznej.Jest autorką dwóch książek: Death’s Summer Coat: What the History of Death and Dying Teaches Us About Life and Living oraz Clockwork Futures: The Science of Steampunk.
Jej badania zaprowadziły ją do katakumb, na cmentarze ofiar cholery, do laboratoriów badawczych i muzeów medycyny, od Nowego Jorku po Londyn, od Oslo po Moskwę.