Październikowy miesięcznik „W drodze”

Przegląd

Październikowy miesięcznik „W drodze” już na czeka, a w nim o tym, dlaczego mamy coraz mniej dzieci, o niepokojącej popularności wizyt u egzorcystów i o świeckich, którzy marzą o przyjaznym Kościele.

„Gdzie są TE dzieci” – bije po oczach pytanie z obrazka na billboardzie. „TE”, czyli dzieci, których nie ma, bo nikt nie zdecydował się na ich poczęcie. Odpowiedzi na to pytanie poszukują psychoterapeuta Jacek Masłowski i Dorota Ronge-Juszczyk. Co ma na ten temat do powiedzenia mężczyzna – nie demograf, nie polityk, ale psycholog, który na co dzień prowadzi warsztaty dla mężczyzn i pokazuje im, że ojcostwo nadaje życiu sens?

Rafał Cekiera przygląda się swoim socjologicznym okiem zjawisku niewyobrażalnej liczby billboardów, które zalały całą Polskę  i zastanawia się, czy billboardy przypominające, że „Jezus Naprawdę daje życie” i że „Maria jest z nami”, to na pewno dobry sposób na ewangelizowanie Polaków.

Z billboardów zejdźmy na ziemię. Dosłownie. Wyobraźmy sobie młodą kobietę leżącą na zimnej posadzce, przytrzymywaną siłą przez kilka osób. Pochylający się nad nią kapłan przyciska jej metalowy krzyż do twarzy i odprawia nad nią egzorcyzmy. Bo egzorcyzmy w Polsce mają się bardzo dobrze. Chętni czekają w kolejce. Choć bardziej jest im potrzebna fachowa pomoc psychologiczna lub psychiatryczna. Dlaczego jej nie otrzymują? Dlaczego Polska jest w czołówce pod względem liczby działających egzorcystów? Na te pytania odpowiadają psychoterapeuci ks. dr Stanisław Radoń i prof. Igor Pietkiewicz.

Osób religijnych jest coraz mniej. Bóg stał się nam obojętny. Gorzej: „Obrzydziliśmy ludziom Boga. My jako Kościół” – mówi publicysta Marcin Kędzierski. Mówiąc „my”, ma na myśli nie tylko biskupów i księży, ale także nas, zwykłych wierzących. Kościół, który znamy: masowy, rytualny, parafialno-fasadowy – odchodzi do lamusa. Czeka nas Kościół małych wspólnot, w którym księża będą trudno dostępni, a w niedzielę, zamiast ośmiu mszy będzie tylko jedna. Albo wcale jej nie będzie.

Być może kołem ratunkowym jest trwający synod. Zaangażowało się w niego w Polsce ponad 50 000 osób. Czego możemy się po nim spodziewać? – o tym Michał Golubiewski OP, który brał udział w pracach synodalnych.

Ks. Grzegorz Strzelczyk o kierownictwie duchowym – kiedy powinniśmy korzystać z takiej możliwości i dla kogo jest ta propozycja, oraz czeska publicystka Petra Švecová na temat tego, jak Kościół postrzega kobietę i czy kobieta to tylko matka.

Co więcej?

Jak zawsze felietony, recenzje, nasz stały cykl o sakramentach i Pytania w drodze.

Miesięcznik jest dostępny na wdrodze.pl (w prenumeracie papierowej oraz subskrypcji), a także w dobrych salonach prasowych i dominikańskich klasztorach.

wdrodze.pl

 

Kategorie: Religia
Tagi: W drodze