Dzisiaj podpisana zostanie Konwencja krakowska

Dzisiaj podpisana zostanie Konwencja krakowska

Przegląd

Konwencja krakowska to dokument określający zasady współpracy między wydawcami a twórcami (autorami i tłumaczami). Powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Unia Literacka i Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Celem Konwencji jest podniesienie standardów we wzajemnych relacjach, w tym zadbanie o prawa autorów i tłumaczy.

Konwencja zawiera spis dobrych praktyk, do których przestrzegania zobowiązują się jej sygnatariusze. Zawarte w niej zasady mają pomóc w zadbaniu o prawa twórców, budowaniu zdrowego rynku książki, a także odpowiadać na współczesne problemy podmiotów na nim działających, w tym wydawców, bibliotekarzy i księgarzy. Jak informuje Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, dokument podejmuje m.in. kwestie prawa autorskiego, rozwoju publikacji cyfrowych i sytuacji autora w świecie cyfrowym, relacji wydawnictw i bibliotek oraz dalszego rozwoju rynku książki. Dokument jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Unia Literacka, Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury oraz Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

“Takie +fair trade+ dla rynku książki jest od lat już dyskutowane w ramach Kongresu Książki. To inicjatywy, które wychodzą od samego rynku książki, a my jako zespół Krakowa Miasta Literatury UNESCO wychwytujemy te sygnały i staramy się budować branżę, która ze sobą współpracuje, wypracowuje razem standardy, rywalizuje na autorów i tytuły, ale jednak ma wspólne obowiązki na rzecz zdrowego ekosystemu książki” – mówi PAP Robert Piaskowski. “Uważamy to za też swój obowiązek, żeby ten zdrowy, zrównoważony rynek książki pielęgnować we współpracy ze wszystkimi ogniwami. Inaczej przetrwają tylko duzi gracze, a chodzi nam o pewnego rodzaju równowagę” – dodaje.

Organizowany od trzech lat w ramach Festiwalu Conrada Kongres Książki to cykl spotkań poświęconych rynkowi książki adresowanych do samej branży i do szerokiego grona odbiorców. W tym roku Kongres odbywać się będzie w Pałacu Potockich, a także na trwających właśnie w Krakowie Targach Książki. To właśnie tam w uroczysty sposób zostanie podpisana “Konwencja krakowska”.

Wydawcy oraz przedstawiciele innych podmiotów działających na tym rynku złożą pod nią podpisy w EXPO Kraków w piątek o godz. 15.

W zamian za deklarację przestrzegania praktyk zawartych w konwencji jej sygnatariusze będą mogli liczyć na wsparcie promocyjne. Obecnie trwają prace nad specjalnym znakiem, którym od przyszłego roku będą wyróżniani wydawcy. (PAP)

 

 

Kategorie: Wydarzenia