Nowość: „Apostata” Wojciecha Dutki

Przegląd

W tym tygodniu premierę ma „Apostata”: nowa pasjonująca powieść Wojciecha Dutki, której akcja osadzona jest w Imperium rzymskim w IV wieku. To wtedy dokonywała się ogromna przemiana cywilizacyjna, która zachwiała Cesarstwem Rzymskim. To także pasjonujące losy człowieka, który za wszelką cenę chciał tę cywilizację ocalić.

Bohaterem powieści jest młody Grek z Antiochii – Ammian Marcellinus, który wypełniając przyrzeczenia dane cesarzowi przez ojca, wstępuje do armii.

Ammian jest sprawnym obserwatorem i pragnie opisać dzieje Rzymu od jego początków aż po czasy sobie współczesne. Staje się świadkiem szaleństw politycznych i namiętności religijnych, zaciekłej walki między katolikami i arianami, potężnej wojny Rzymu i Persji. Na jego oczach rozgrywa się straszliwa bitwa z Gotami pod Adrianopolem w 378 roku, która zachwiała imperium. Jako historyk i kronikarz upadającej potęgi kończy na niej swoje „Dzieje Rzymu”.

Bohater spotyka wielkie postaci historyczne, m.in. cesarzy – Konstancjusza II, Juliana Apostatę, Teodozjusza Wielkiego, ale też pogańskiego filozofa Libaniosa, zapomnianego geniusza biskupa Wulfilę, który przełożył Biblię na język gocki, a także wielkich Kościoła: Grzegorza z Nazjanzu oraz Ambrożego z Mediolanu.

To kolejna już powieść autora wydana nakładem wydawnictwa LIRA, który, z powodzeniem wykorzystuje prawdziwe wydarzenia jako tło do opowiedzenia pasjonującej historii.

Książka została wydana w miękkiej oprawie, w formacie 135 x 197 mm. Objętość: 528 stron, cena okładkowa: 44,99 zł.

 

Więcej na temat publikacji można znaleźć na stronie: www.wydawnictwolira.pl

 

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Lira